Artyści Olkuscy 2023 – ogłoszenie o naborze prac na wystawę.

Do 10 kwietnia 2023 roku można zgłaszać prace na coroczną wystawę Artystów Olkuskich w Galerii BWA.

Zdjęcia prac (w formacie JPG lub TIF) wraz z ich opisem (autor, tytuł, technika, wymiary, rok powstania) prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: galeriaolkusz@op.pl

WAŻNE: Każdy artysta może wysłać zdjęcie tylko JEDNEJ pracy w dowolnej technice. Prosimy autorów podanie w mailu telefonu kontaktowego.

Prace na wystawę będzie można dostarczać do Galerii BWA do 24 kwietnia 2023.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5.05.2023 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Na zdj. wystawa Artystów Olkuskich w 2017 roku.

Galeria BWA w Olkuszu zaprasza 10 marca, o godz. 17.00, na wernisaż wystawy artystów Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kraków. Wystawę p.t. “Niepowtarzalność” można oglądać już od 7 marca.

Miejsce:
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu ul. Szpitalna 34

Czas trwania wystawy:
07.03-28.03.2023

wernisaż:
10.03.2023 godz. 17:00

Uczestnicy wystawy:
Tamara Berdowska, Jarosław Kawiorski, Marta Kawiorska, Dariusz Milczarek, Marek Paluch, Ela Pamuła, Monika Panek, Arkadiusz Sędek, Monika Waynura-Kurosad, Tadeusz Gustaw Wiktor, Adam Wsiołkowski

„(nie) Powtarzalność” to tytuł wystawy na której prezentowane są prace z zakresu malarstwa, grafiki, oraz fotografii. Do projektu zaproszonych zostało 11 artystów, członków ZPAP Okręgu Krakowskiego. W wystawie biorą udział twórcy różnych pokoleń, co nadaje tytułowej niepowtarzalności szerszy kontekst. W Galerii BWA w Olkuszu prezentowane są prace autorów posługujących się językiem abstrakcji, malujących obrazy figuratywne, realistyczne oraz takie, w których autor łączy formę abstrakcyjną z realistyczną.
Jednym z aspektów, w którym można ująć tytułową „(nie)Powtarzalność” jest uwarunkowanie kulturowe. To dzięki powtórzeniom i tworzącym się poprzez nie kanonom, dana kultura zyskuje swoją odrębność. Twórca ustosunkowuje się do tej powtarzalności w dwojaki sposób – poprzez próbę zaprzeczenia lub też odnalezienia szczelin wymagających uzupełnień. Dlatego też, powtarzalność nie oznacza przewidywalności, lecz może być twórcza i odkrywcza. Czerpanie z tradycji, wzajemne inspirowanie się artystów, prowadzi do odnajdywania coraz to nowych kodów kulturowych, niepowtarzalnych zjawisk w sztuce. Przychodzi mi na myśl porównanie do koła młyńskiego napędzanego wodą, gdzie woda jest inspiracją a koło tradycją, czymś już znanym, oswojonym, jednak wypełnianym coraz to nową treścią. (…)
Wystawa “(nie) Powtarzalność” jest przede wszystkim opowieścią o poszukiwaniu indywidualnego języka charakteryzującego autorską wypowiedź. W procesie tym, artysta powoli odkrywa te środki wyrazu, które stają się dla niego charakterystyczne i konsekwentnie powtarzane budują jego niepowtarzalny język. Każdego twórcę cechuje indywidualna wrażliwość, ekspresja, zestaw używanych środków formalnych, technika, poruszany temat czy zjawisko, które eksploruje w swoich pracach. Konsekwencja, z jaką autor powtarza motywy i powraca do swoistych tematów, staje się fundamentem jego indywidualnej postawy artystycznej. Wyrazistość, odmienność, rozpoznawalność oraz siła oddziaływania to cechy prac, które można zobaczyć podczas wystawy „(nie)Powtarzalność” w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA.

Kurator:
Dariusz Milczarek

W piątek, 3 marca, w Galerii BWA odbył się wykład dr. Dariusza Rozmusa o Bukowej Górze k. Dąbrowy Górniczej i tamtejszych megalitach. Dziękujemy za tę interesującą prelekcję.

Na szczycie wzgórza Bukowa Góra, które wznosi się w granicach miasta Dąbrowa Górnicza, znajdują się ustawione intencjonalnie ogromne głazy oraz pionowe stele. Widzimy że chodzimy po miejscu wyjątkowym. W chwili obecnej możemy powiedzieć o tym miejscu, że przez tysiące lat ludzie je odwiedzali. Na razie nie wiemy jak datować konstrukcje megalityczne. Więcej; wydaje się, że można w tym wypadku powiedzieć, że mamy do czynienia z ogromnym cmentarzysku kurhanowym. Całe wzgórze pokrywają mniejsze lub większe mogiłki czasami zwieńczone stelami. Najprawdopodobniej cześć z nich powstała we wczesnym średniowieczu. Stanowisko archeologiczne na Bukowej Górze w Dąbrowie Górniczej zadziwia nas i zadziwi jeszcze nie raz; już stało się sensacją na skalę ogólnopolską, którą zainteresowały się największe media! Doktor Dariusz Rozmus kieruje badaniami na Bukowej Górze i wie na jej temat najwięcej – swoją wiedzą podzielił się w piątek w Galerii BWA z mieszkańcami Olkusza (i nie tylko)!

Dr hab. Dariusz Rozmus prof. WSH, archeolog badający od kilkudziesięciu lat region Zagłębia i Ziemi Olkuskiej, autor wielu publikacji z zakresu archeologii i żydowskiej sztuki sepulkralnej.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zaprasza 3 lutego, o godzinie 18.00, na wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Czyżewskiej.

Agnieszka Czyżewska (Allison).

Studiowała w ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, dyplom w 1987 w pracowni plakatu profesora Tomasza Jury i malarstwa profesora Jacka Rykały. W 2000 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, rysunkiem, ilustracją książkową oraz projektowaniem graficznym. Od 2005 związana z Muzeum Miejskim w Tychach. Realizowane tam wystawy były wyróżniane oraz nagradzane w ogólnopolskich oraz wojewódzkich konkursach muzealnych. Swoje prace wystawia indywidualnie i zbiorowo. Na swym koncie ma ok. 20 wystaw indywidualnych – ostatnio w Miejskiej Galerii OBOK w Tychach w październiku 2019. Uczestniczy w plenerach malarskich, bywa jurorką w konkursach plastycznych, kuratorką wystaw, opowiada o sztuce w Mediatece w Tychach. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, w galeriach sztuki, w Apartamentach Gronik w Szczyrku. Należy do ZPAP w Katowicach, mieszka w Mikołowie.

Wystawa w BWA Olkusz potrwa do końca lutego 2023 r.