Rozstrzygnięcie XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia

W tym roku, z związku z trudną sytuacją finansową Galerii BWA w Olkuszu, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia odbywa się na zasadach społecznych. Nie są pobierane opłaty konkursowe od uczestników, a jurorzy pracują społecznie. Po wnikliwym przeanalizowaniu 62 nadesłanych zestawów z Polski i zza granicy, jury w składzie: Marta Podgórnik i Olgerd Dziechciarz postanowiło nagrodzić propozycję, którą zgodnie uznano za najbardziej ciekawą, spójną, a do tego z nieodzowną nutkę szaleństwa, nadesłaną przez poetkę posługującą się godłem „Syzyfka”. Pod tym godłem – jak się okazało – ukrywa się Beata Nicoś-Trenk z Torunia. Nagroda, która w tym roku jest tylko jedna – a jest nią wydanie książki poetyckiej – tom ukaże się w przyszłym roku. Kilka wierszy z nagrodzonego zestawu ukaże się też na łamach kwartalników „Fraza” i „Afront” – patronów medialnych konkursu. Gratulujemy zwyciężczyni! Dziękujemy jurorom za pracę, a poetkom i poetom za udział w konkursie. Zapraszamy za rok! Wszystko na to wskazuje, że w 2023 r. OKP im. Kazimierza Ratonia odbędzie się w normalnej formule.

18 listopada, o godz. 18.00, w Galerii BWA w Olkuszu odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej XVIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2022. Dzień później, 19 listopada, też o 18.00, Galeria BWA zaprasza na koncert w ramach Olkuskich Zaduszek Jazzowych, w którym wystąpi wokalistka Ela „Mea” Kulpa z zespołem w składzie: Jarosław Kaganiec – fortepian, Ryszard Pałka – perkusja, Wojciech Szwugier – kontrabas. Bilety na koncert: 15 zł ulgowy i 20 zł normalny. Serdecznie zapraszamy!

Od 1 do 10 sierpnia b. r. na Ziemi Olkuskiej odbywał się XVIII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miast” Olkusz 2022, którego organizatorem – ja co roku – była Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Wzięło w nim udział 21 artystów z: Polski, Armenii, Białorusi, Gruzji, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

A tak przedstawiała się lista artystów: Stanisław Stach, Grzegorz Skrzypek, Anna Płachecka- Śniadach, Michał Kwarciak, Alicja Klimek, Samvel Paremuzyan (Armenia), Edward Gałustow (Białoruś), Andrzej M. Borkowski (Wlk. Brytania), Irakli Chogovadze (Gruzja), Jaroslav Uhel (Słowacja), Kateryna Korniichuk (Ukraina), Oleksii Vakarchuk (Ukraina), Stanisław Dziubak, Aleksandra Zuba-Benn, Joanna Banek, Joanna Zając-Slapnicar (Słowenia/Polska), Michał Smółka, Louise Severyn-Kosinska (Wlk. Brytania), Monika Wheleer (Wlk. Brytania), Walerij Jemcew (Ukraina) i Ertuğ Avşar (Turcja).

Zasłużeni mecenasi, którzy wsparli tegoroczny plener: INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, ZAiKS, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Creaton, Towarzystwo Doradczo Finansowe Akcept s.c., Marcin Macek – Krajowy Delegat Sołtysów w RP, Artur Sokół, LUKS, Drukarnia Grafpress.

Galeria BWA w Olkuszu wydała tom wierszy p.t. „analfabeta” Piotra Przybyły, laureata I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia – Olkusz 2021.

Tom wierszy p.t „analfabeta” Piotra Przybyły, laureata nagrody głównej w XVII Ogólnopolskim Konkursie poetyckim im. Kazimierza Ratonia – Olkusz 2021 wydany!
Właśnie odebraliśmy z drukarni książkę poetycką Piotra Przybyły, który wygrał konkurs im. K. Ratonia w zeszłym roku. Tom zredagował Edward Pasewicz, a okładkę zdobi fragment obrazu Agnieszki Czyżewskiej (olejny, b.t, z roku 2013, z Kolekcji Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu).
W sprawie zamówienia książki proszę pisać na adres e-mail: galeriaolkusz@op.pl
Publikacja będzie też wkrótce dostępna na stronie stowarzyszenia Fraza z Rzeszowa.

18 listopada, o godz. 18.00, w Galerii BWA w Olkuszu odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej XVIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz 2022. Serdecznie zapraszamy!

Od 1 do 10 sierpnia b. r. na Ziemi Olkuskiej odbywał się XVIII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miast”  Olkusz 2022, którego organizatorem  – ja co roku – była Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Wzięło w nim udział 21 artystów z: Polski, Armenii, Białorusi, Gruzji, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

A tak przedstawiała się lista artystów: Stanisław Stach, Grzegorz Skrzypek, Anna Płachecka- Śniadach, Michał Kwarciak, Alicja Klimek, Samvel Paremuzyan (Armenia), Edward Gałustow (Białoruś), Andrzej M. Borkowski (Wlk. Brytania), Irakli Chogovadze (Gruzja), Jaroslav Uhel (Słowacja), Kateryna Korniichuk (Ukraina), Oleksii Vakarchuk (Ukraina), Stanisław Dziubak, Aleksandra Zuba-Benn, Joanna Banek, Joanna Zając-Slapnicar (Słowenia/Polska), Michał Smółka, Louise Severyn-Kosinska (Wlk. Brytania), Monika Wheleer (Wlk. Brytania), Walerij Jemcew (Ukraina) i Ertuğ Avşar (Turcja).

Każdy z artystów pozostawił w Olkuszu obrazy, które wzbogacą liczącą ok. 650 dzieł Kolekcję Sztuki Współczesnej przy olkuskim BWA. Efekty pracy artystów z dziewięciu krajów będzie można zobaczyć na wystawie poplenerowej, która odbędzie się w olkuskim BWA w dniach 18 listopada – do 31 grudnia 2022 roku.

Zasłużeni mecenasi, którzy wsparli tegoroczny plener: INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, ZAiKS, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Creaton, Towarzystwo Doradczo Finansowe Akcept s.c., Marcin Macek – Krajowy Delegat Sołtysów w RP, Artur Sokół, LUKS, Drukarnia Grafpress.