IV Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej Olkusz 2018 20-21-22 kwietnia 2018 r.

IV Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej Olkusz 2018
20-21-22 kwietnia 2018 r.

Patronat Honorowy:
Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Ks. Bp Dr Piotr Skucha – Biskup Pomocniczy Diecezji Sosnowieckiej
Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz
Paweł Piasny – Starosta Powiatu Olkuskiego

Koncerty:
20 kwietnia (piątek), g. 19.00
Miejsce: Bazylika pw. Św. Andrzeja w Olkuszu
Męski Kameralny Chór Cerkiewny KLIROS
Męski Kameralny Chór Cerkiewny KLIROS został powołany do życia we wrześniu 2010 roku z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Paisjusza Biskupa Gorlickiego. Działa pod auspicjami Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach. Jego dyrygentem jest ks. lektor Jarosław Grycz.

21 kwietnia (sobota), g. 18.00
Miejsce: Galeria BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34
Michał Kutnik – baryton, Kristina Kutnik – pianistka, Paulina Stach – sopran, Joanna Steczek – pianistka.

22 kwietnia (niedziela), g. 19.00
Miejsce: Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu
Zespół Cracovie Ensemble
Anna Wojtowicz – solo i I skrzypce, Paweł Wojtowicz – solo i I skrzypce, Magdalena Kamińska – skrzypce I, Halina Boroni – II skrzypce, Piotr Augustyn – altówka, Krzysztof Wojtowicz – wiolonczela, Marek Bednarczyk – kontrabas, Ewa Jarguz – klawesyn. W programie m.in. J. S. Bach, Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043, A Vivaldi – Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8

Prowadzący koncerty: Wojciech Taborek.

Wystawy:
20 kwietnia (piątek), g. 17.30
Miejsce: Galeria BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34
Wernisaż wystawy rzeźby Wincentego Kućmy
Wincenty Kućma (ur. 25 maja 1935 w Zbelutce) – polski rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 roku (pracownia prof. W. Ślędzińskiej).
W swojej twórczości zajmuje się rzeźbą monumentalna, małymi formami rzeźbiarskimi, medalierstwem, rysunkiem, projektowaniem wnętrz sakralnych oraz urbanistyką. Swoje prace wystawiał na ponad 40 wystawach indywidualnych, 80 wystawach zbiorowych w kraju, ponad 60 wystawach za granicą. Odznaczony m.in. Orderem Polonia Restituta, Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Wiele jego dzieł znajduje się w muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Był uczestnikiem wielu konkursów rzeźbiarsko – architektonicznych. Zdobył około 50 nagród i wyróżnień, w tym Nagroda Miasta Krakowa, nagroda l stopnia Ministra Kultury i Sztuki, I nagroda „Rzeźba roku”: 67, 73, 77 II nagroda Biennale w Barcelonie, nagroda II st. Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda II st. Ministerstwa Budownictwa.
Laureat nagrody l st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1999)
Jego dzieła o tematyce sakralnej znajdują się m.in. w Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Krościenku, Iwoniczu Zdroju, Toruniu, Irkucku, Sachalinie, Sandomierzu, Pasierbcu, Zawierciu, Olkuszu, Rodakach i wielu innych miejscowościach na terenie Polski. W Olkuszu sakralne dzieła Wincentego Kućmy znajdują się w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza; jego autorstwa jest także olkuski pomnik Ofiar Komunizmu.
Wybrane realizacje monumentalne: Idea Kopernika w Nowym Delhi, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Pomnik Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie, Pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie, Wioślarz w Doncaster (Anglia), Pomnik Jana Pawła II w Sochaczewie, Pomnik Armii Krajowej w Kielcach.
Wybrane realizacje rzeźbiarskie: Serce Macedonii (Macedonia), fryz architektoniczny „ Kompozycja pozioma” i fontanna w Genewie, Fontanna na Rynku w Legnicy, Flecistka oraz Macierzyństwo w Końskich, Łuny dymów krematoryjnych oraz Epitafium w Oświęcimiu.

Elżbieta Kulej – malarstwo.
Malarski projekt artystki „Testamenty”, oparty został na tekstach Jana Pawła II. Elżbieta Kulej w przesłanie – testament Papieża wpisuje postacie znanych jej osób, których życiorysy stanowią urzeczywistnienie papieskich wypowiedzi. Wynik konfrontacji słów i postaci wpisuje się w rodzaj żywych obrazów.
Elżbieta Kulej jest absolwentką (2012) Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Katowicach w Katedrze Grafiki Warsztatowej prowadzonej przez dr Andrzeja Łabuza. Praca dyplomowa artystki reprezentowała ASP w Katowicach w Stowarzyszeniu Międzynarodowego Triennale Grafiki (SMTG) w Krakowie, w kategorii – „Najlepszy dyplom, uczeń i jego promotor”. Po raz pierwszy zaprezentowała swoje prace w 2014 na wystawie, której kuratorem był profesor Mariusz Pałka, w Oddziale Grafiki im. Pawła Stellera Muzeum Historii Katowic w Katowicach.
Jest nie tylko utalentowaną artystką, jest również zawodową – od ponad 20 lat – pielęgniarką środowiskową. Funkcjonuje w świecie sztuki i świecie ludzi potrzebujących pomocy. W tym ostatnim dzieli się swoim nadmiarem wrażliwości. Praca z potrzebującymi pomocy i tworzone przez nią wielkoformatowe obrazy i grafiki świadczą o zamiłowaniu do dużych, życiowych wyzwań. Posiada, jak sama mówi, „nieustanną potrzebę tworzenia na różnych płaszczyznach” i realizuje ją w projektowaniu biżuterii i ubrań, które samodzielnie wykonuje.
Elżbieta Kulej osiągnięcia i wystawy: 2012 – wyróżnienie za najlepszy dyplom ( licencjat) Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, cykl linorytów reprezentuje uczelnię w Stowarzyszeniu Międzynarodowego Triennale Grafiki (SMTG) w Krakowie, 2014 – ponowne wyróżnienie za najlepszy dyplom ( dyplom magisterski) Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, cykl linorytów reprezentuje uczelnię na Ogólnopolskiej Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Zbrojownia Sztuki), 2014-2015 „ Ludzie z gumy”- wystawa jubileuszowa Pracowni Druku Wypukłego ASP w Katowicach. Prace prezentowane w takich galeriach jak: – Galeria „81 Stopni” w Warszawie, Galeria „Oko Dla Sztuki” w Krakowie, Galeria „Koridor” w Ostravie, Galeria „Bibu – Sztygarka” w Chorzowie, Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, 2014 – 2017 – indywidualne wystawy: Muzeum Historii Katowic w Oddziale Grafiki im. Pawła Stellera w Katowicach, „Galeria Muflon – Sztuka dla Ciebie” w Ustroniu, Galeria Sztuki Współczesnej „ Fra Angelico” w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach. Dom Polski w Budapeszcie.

Organizatorzy i sponsorzy IV Festiwalu Sztuki i Muzyki Sakralnej Olkusz 2018:
GSW BWA w Olkuszu, Opera Krakowska, Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, ZGH „Bolesław”, INTERMAG, PWiK Olkusz, BOLTECH, Velvet CARE, PLAST-MET, Restauracja Sorrento, Artur Sokół, Grafpress, Fagumit, PGK Olkusz, LUKS.

Wstęp na koncerty i wystawy bezpłatny.
Odpowiednie dla dzieci