Dziś w BWA Olkusz zaczyna się V Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej – Olkusz 2019 (od 23 – 28 kwietnia).

Patronat Honorowy:
Ks. Dr Piotr Skucha – Biskup Pomocniczy Diecezji Sosnowieckiej
Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz
Paweł Piasny – Starosta Powiatu Olkuskiego

Program Festiwalu
23 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy rzeźby – Czesław Dźwigaj – Galeria BWA w Olkuszu, ul. Szpitalna 34
Profesor zwyczajny dr hab. Czesław Dźwigaj urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu. W 1977 ukończył Wydział Rzeźby ASP w Krakowie , dyplom w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Aktualnie Kierownik Pracowni Rzeźby w Ceramice ASP w Krakowie. Równocześnie w latach 1994- 2011 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, 2010 – 2015 kierownik Katedry Sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberoku (Słowacja). Doctor Honoris Causa Uniwersytetu w Alba Iulia Rumunia. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2004 roku, uhonorowany Zasłużonym Kulturze Złotym Gloria Artis w 2018 roku. Artysta rzeźbiarz, medalier, malarz, grafik, witrażysta, w dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt pomników na wszystkich kontynentach świata, w tym św. Jana Pawła II – 80. Twórca ponad 600 medali i 54 monumentalnych port, a także kilkudziesięciu kompleksowych wnętrz sakralnych, wielu polichromii i ponad stu pięćdziesięciu witraży. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym; miał kilkadziesiąt ekspozycji indywidualnych i uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Wydał cztery tomy poetyckie / Poezje wybrane 1970-2010, Dziesięć dziesiątek za rok 2010, Mój poliptyk sztuki, Między snem a dniem/ oraz opublikował szereg artykułów krytycznych o sztuce. Stała ekspozycja jego dorobku twórczego prezentowana jest w Muzeum Ziemi Wiśnickiej i na Zamku Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Wiele jego prac znajduje się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju oraz wśród zbiorów wielu koneserów sztuki.

23 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy malarstwa – Małgorzata Drozd-Witek – Galeria BWA Olkusz, ul. Szpitalna 34.
Małgorzata Drozd-Witek urodziła się w Łańcucie. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom z wyróżnieniem na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych otrzymała w 2002 roku w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej oraz w Pracowni Grafiki Warsztatowej pod kierunkiem prof. Andrzeja Pietscha. Od 2003 roku pracuje w Zakładzie Malarstwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obecnie na stanowisku adiunkta. Stopień doktora uzyskała w 2013 roku na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Zorganizowała 14 wystaw indywidualnych. Brała udział w przeszło 140 ekspozycjach zbiorowych: ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest autorką prac zamieszczonych
w polsko – niemieckim tomie poezji Janusza Szubera Esej o niewinności (Dresden -Wrocław 2015). W dorobku posiada 14 nagród i wyróżnień za twórczość artystyczną m.in.; 2018 r.: I Nagrody – Marszałka Województwa Podkarpackiego w konkursie Obraz, Rysunek, Grafika, Rzeźba Roku 2018, BWA Rzeszów, Wyróżnienia Honorowego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim Triennale z Martwą Naturą, BWA Sieradz; 2017 r.: Wyróżnienia w Konkursie poetycko-plastycznym Wiersz +Obraz w ramach 9. Festiwalu Poezji w Sopocie o rzeczach najważniejszych, org. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu i dwumiesięcznik literacki Topos, Galeria w Dworku Sierakowskich – Sopot.

25 kwietnia (czwartek), godz. 19.00 – koncert chóru Cantores Minores Basilica Santi Andrea – Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

26 kwietnia (piątek), godz. 19.00 – koncert: Paulina Stach (sopran), Jacek Wróbel (baryton), Maciej Semla (organy) – Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

27 kwietnia (sobota), godz. 19.00 – koncert: zespół Cracovie Ensamble – Bazylika pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

28 kwietnia (niedziela), godz. 18.00 – koncert: Kristina Kutnik (pianistka), Michał Kutnik (baryton), Gabriela i Piotr Kutnik (trąbki), Radosław Bukała (wiolonczela), Arkadiusz Babiński (fagot) – Galeria BWA Olkusz, ul. Szpitalna 34.

 

Prowadzący koncerty Wojciech Taborek.