Wystawa on-line “Artyści związani z Zakonem Pijarów, Kraków – techniki różne”, której organizatorem jest Galeria BWA w Olkuszu – 17 kwietnia 2020 r., godz. 18.00.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy on-line “Artyści związani z Zakonem Pijarów, Kraków – techniki różne”, której organizatorem jest w Galeria BWA w Olkuszu.

 

Marita Benke-Gajda

Ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom obroniła w 1973 roku w Pracowni Wystawiennictwa u Profesora Leszka Wajdy. Do roku 1980 pracowała jako architekt wnętrz, wystawiennik. W 1980 roku zajęła się ceramiką, której pozostaje wierna do dzisiaj. Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1988 roku z ramienia Ministerstwa Kultury i Sztuki występuje jako rzeczoznawca w dziedzinie ceramiki. Ma za sobą ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą (Niemcy, Francja, Austria, Szwajcaria, Kanada, Stany Zjednoczone) i wiele wystaw zbiorowych. W grudniu 2009 roku uzyskała za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji kultury nagrodę „Ars Quaerendi” w kategorii „Mistrz”, a w maju 2012 roku Nagrodę Główną Powiatu Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W lutym 2012 r. została powołana w skład Kapituły Honorowej Powiatu Krakowskiego. Pracuje jako starszy wykładowca na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W lutym 2016 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju szkolnictwa artystycznego. Jest przewodniczącą Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, skupiającego artystów wokół jej pracowni w Zabierzowie.

Marita Benke-Gajda, … a kiedy się nachylił zobaczył leżące płótna z ewangelii św. Jana

Marita Benke-Gajda, … a kiedy się nachylił zobaczył leżące płótna z ewangelii św. Jana.

Marita Benke-Gajda, … a kiedy się nachylił zobaczył leżące płótna z ewangelii św. Jana 5

Marita Benke-Gajda, … a kiedy się nachylił zobaczył leżące płótna z ewangelii św. Jana 5.

 

Jan Biczysko

Rysuje i maluje od ponad trzydziestu lat, biorąc udział w wielu wystawach zbiorowych i prezentując swoje dokonania indywidualnie. Wydał także album ze swoimi rysunkami do „Dekameronu” Boccaccia.  Obrazy artysty – te wcześniejsze: o ciemnej tonacji barw, z postaciami niemogącymi wydobyć się ze swoich kokonów, ukrywającymi twarze, jak i te powstałe po roku 2013 (jak choćby cykle: Pamiętaj, że masz skrzydła, Mogę, Śpiący Jednorożec, Tak blisko że dotykam): pełne jasnych, ciepłych barw, z postaciami fruwającymi w przestrzeni – pełne są symboli i odniesień do mistrzów malarstwa. Wyobraźnia artysty, świat przedstawiony w rysunkach i obrazach jest sugestywny i inspiruje: do własnych, wspomnień, marzeń, przemyśleń i projekcji.

Od pewnego czasu dzieła artysty zyskały dopowiedzenia tekstowe. To poezja, która uzupełnia obraz przemyśleniami, pytaniami, próbą zapisu uczuć i emocji. Nie czyni to dzieła jednoznacznym; wprost przeciwnie – kieruje ku nowym znaczeniom. Dzięki temu staje się ono otwarte, bo każdy może je przeczytać i nadać mu nowy sens.

Twórczość Jana Biczysko wciąż się zmienia, ale w gruncie rzeczy artysta opowiadając o miłości, marzeniach i pragnieniach, które stanowią siłę człowieka, opowiada o sobie. To zapis emocji towarzyszących artyście zmagającemu się z samym sobą, z pragnieniem uchwycenia chwili w obrazie i słowach, z dążeniem do jak najlepszego przekazania własnego świata, niepokój o ich kształt ostateczny, kiedy to nadejdzie moment, gdy obraz opuszcza pracownię i trafia pod osąd widza i następuje nieodwołalna konfrontacja tego, co się zamierzyło, z tym, jak widzą to inni.

rozmowa z Piłatem

“Rozmowa z Piłatem”, 50×60 cm płótno akryl.

Judasz w ogrodzie

“Judasz w Ogrodzie”, 50×60 cm płótno akryl.

 

Ewa Bielecka

Urodzona w Rzeszowie. Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom w 2011 r. w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczka wystaw i plenerów. Zajmuje się rzeźbą, ceramiką, medalierstwem, rysunkiem i malarstwem. Nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie.

Przykazanie II, Dekalog, Ewa Bielecka (Wróbel), 100x70cm, olej na_płótnie

Przykazanie II, Dekalog, Ewa Bielecka (Wróbel), 100x70cm, olej na_płótnie

Ewa Bielecka ( Wróbel), Matka wieczności, wym,60x97cm, olej na płótnie

Ewa Bielecka ( Wróbel), Matka wieczności, wym,60x97cm, olej na płótnie

 

Tomasz Bielecki

Urodzony 1986 r. w Sokołowie Małopolskim. Ukończył Liceum Plastyczne im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. W latach 2006 – 2011 studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w pracowni  prof. Józefa Murzyna. W roku 2010 ukończył Studium Pedagogiczne dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od roku 2012 asystent w pracowni Rzeźby w Metalu na rodzimej uczelni. Uczestnik wielu plenerów i sympozjów rzeźbiarskich. Zajmuje się rzeźbą w metalu, kamieniu oraz medalierstwem.

Tomasz Bielecki, tytuł Gest I, 2020, wym. 30x30cm, odlew w metalu

Tomasz Bielecki, tytuł Gest I, 2020, wym. 30x30cm, odlew w metalu.

 

Maria Bieńkowska-Kopczyńska

Kształcenie artystyczne rozpoczęła w Liceum Plastycznym w Kielcach na Wydziale Rzeźby. Przed studiami na Wydziale Grafiki krakowskiej  Akademii Sztuk Pięknych uzyskała dyplom w Studium Reklamy.

W 1980 r. ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za pracę dyplomową otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym, które zaprezentowała na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Od 1980 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów i Plastyków. Z licznych podróży po świecie czerpie inspiracje dla swojej twórczości. Uczestniczyła w wielu plenerach i warsztatach artystycznych w Polsce, Francji, Włoszech, Turcji, Grecji, Węgrzech i Norwegii. Z tych podróży powstały duże cykle malarskie: „Carrara – Kamienie światła”, „Senia”, „Fiordy”, „Ścieżki Bretanii”, „Morza”, „Ptaki”, „Rzeki”, „Wodne odbicia”, „Łąki”. Maluje pejzaże, kwiaty, martwe natury, ptaki, zwierzęta, postacie. Jej obrazy były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane.

Nagrody:

1988 – nagroda Fundacji „Polska – Japonia Miyauchi”

1988 – wyróżnienie – Ogólnopolska Wystawa „Mój pejzaż”, Ciechanów

2004 – wyróżnienie – „Salon zimowy”, Kraków

2005 – „Złota Rama” nagroda główna – „Salon Zimowy”, Kraków

2009 – wyróżnienie specjalne Galerii Centrum – „Salon Zimowy” ZPAP, Kraków

cykl Okaleczony, olej płótno, 70x100

Cykl Okaleczony, olej płótno, 100×70

cykl Okaleczony, olej płótno, 70 x100

Cykl Okaleczony, olej płótno, 100 x70.

 

Adam Brincken

Urodzony 4.12.1951 r. w Nowym Sączu. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych
w Jarosławiu. Studia w ASP Kraków w latach 1970 – 1975. Dyplom z wyróżnieniem
w Pracowni prof. Adama Marczyńskiego.
Malarz, uprawiający także witraż i polichromię w przestrzeniach sakralnych, rysownik, okazjonalnie scenograf, kurator i aranżer wielu wystaw problemowych i monograficznych, m.in. Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Tytuł profesora uzyskał w 1997 r. W krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki prowadzi autorską Pracownię Malarstwa, będąc jednocześnie Kierownikiem Katedry i Kierunku Edukacja Artystyczna.
Jest członkiem ZPAP od 1978 r., od 1980 r. także nieprzerwanie członkiem NSZZ Solidarność. Obecnie jest Przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność ASP.
W latach 1982 – 1989 był jednym z animatorów Ruchu Kultury Niezależnej.
Od 1990 do 1996 r. pełnił społeczną funkcję prezesa Zarządu Okręgu ZPAP.
W latach 1996 – 1999 był członkiem Rady Artystycznej ZO ZPAP. W swoim dorobku ma udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i około 30 prezentacji indywidualnych w wielu krajach Europy i Ameryki, także wiele autorskich realizacji w przestrzeniach sakralnych kościołów w Jarosławiu, Wejherowie, Gdyni, Krakowie, Kobiernicach k. Kęt i Bilczy k. Kielc. Ostatnie indywidualne wystawy:  TURLEJ GALLERY  Kraków, sierpień/październik 2009, Galeria ROGATKA  Radom, maj 2010, Galeria FLORIAŃSKA 22 Kraków, czerwiec/sierpień 2011, Galeria ARS CRACOVIA Köln, wrzesień 2011/ styczeń 2012 roku, GALERIA 4 ŚCIANY, Kraków, marzec/kwiecień 2014. Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa, grudzień 2015/styczeń 2016, Miejska Galeria Sztuki OPS, Łódź, luty 2016, Galeria Malarstwa i Galeria Promocyjna ASP, Kraków, marzec 2016, Galeria Biała NCK Kraków, marzec 2016, Miejska Galeria Sztuki, Zakopane, kwiecień/maj 2016, Muzeum Regionalne, Stalowa Wola, 2016, Galeria KUL Leszka Mądzika, Lublin 2017/18.

46 a

Cierpienie – Odkupienie – Jesteś!, 1982 r., ołówek na papierze, 69 x 100

164 a

Kamienne II, 1989 r., ołówek na papierze, 61 x 97,5

Małgorzata Buczek-Śledzińska

Jest artystką interdyscyplinarną. Wizualizuje swoje pomysły w cyklach malarskich, rysunkowych, obiektach z autorskiego  organicznego papieru czerpanego oraz tkaninach unikatowych. Inspiruje się  dawnymi i obecnie odkrytymi artefaktami z minionych wieków i historią cywilizacji. W swoich wypowiedziach artystycznych oglądając się za siebie i kontemplując przeszłość, jednak nie zapomina o współczesnych wartościach.
Artystka malarka, twórczyni unikatowych tkanin, rysunków i obiektów z autorskiego organicznego  papieru czerpanego. Urodziła się w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje. W latach 1976 – 1981 studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, otrzymując dyplom z malarstwa w pracowni  prof. Tadeusza Brzozowskiego i  równolegle dyplom z tkaniny unikatowej w pracowni prof. Stefana Gałkowskiego. Była dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury, uczestniczyła w najważniejszych międzynarodowych sympozjach i biennale sztuki, a biorąc czynny udział w znaczących wystawach, konkursach i plenerach, uzyskiwała liczne nagrody i wyróżnienia.

http://www.mbuczeks.pl

Małgorzata_Buczek-Sledzinska_BIAŁO-CZERWONI 200_

BIAŁO-CZERWONI 200

20180403_140642

B.t.

 

Czesław Dźwigaj

Urodził się w 1950 r. w Nowym Wiśniczu.

Profesor zwyczajny, prowadził Pracownię Rzeźby w Ceramice ASP w Krakowie od 1991do 2019 r. W latach 1994 – 2011 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie,  2010 – 2015 kierownik Katedry Sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberok (Słowacja).

Doctor Honoris Causa Uniwersytetu w Alba Iulia  w Rumunii.

Artysta rzeźbiarz, medalier, malarz, grafik, witrażysta  w dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt pomników zrealizowanych na wszystkich kontynentach świata,  autor 600 medali, ponad 50 spiżowych port, a także  wielu kompleksowych wnętrz sakralnych, szeregu polichromii i ponad 300 zaprojektowanych i zrealizowanych witraży.

Brał udział  w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkanaście wystaw indywidualnych. Stała ekspozycja jego dorobku artystycznego znajduje się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej, a kilkadziesiąt modeli jego monumentalnych prac można oglądać na ekspozycji w zamku Lubomirskich w Nowym Wiśniczu.

Wiele jego prac znajduje się w zbiorach muzealnych w Polsce i poza granicami kraju oraz wśród zbiorów wielu koneserów sztuki.

Madonna gips patynowany wys 85 x szer 65 x gł 45 cm

Madonna gips patynowany wys 85 x szer 65 x gł 45 cm

Dąbrowa Górnicza Sąd Ostateczny na fasadzie

Dąbrowa Górnicza Sąd Ostateczny na fasadzie.

 

Zbigniew Gierczak 

Urodził się w znaku letniego, słonecznego raka 8 lipca 1972 r. w Chrzanowie, gdzie nadal mieszka. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uczelni obronił z wyróżnieniem w 2004 r. na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia. Dyplom dopełnił aneksami z rysunku i ceramiki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, szkłem i ceramiką. Jest członkiem stowarzyszenia Ceramika Bez Granic. Uczestniczył kilkudziesięciu wystawach  w kraju i za granicą. Jest autorem licznych polichromii sakralnych w Krakowie, Bielsku-Białej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Zawierciu, Kwaczale, Starachowicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Katowicach i  Braciejówce a także mozaik ściennych w Sosnowcu i Olkuszu.

MATKA 100x100 akryl

MATKA 100×100 akryl

PRZEMIJANIE tech. własna 130x130

PRZEMIJANIE tech. własna 130×130

 

Ewa Janus  

Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1991 r. W latach 1994 – 1995 stypendystka rządu włoskiego i staż w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Pracownik naukowo-dydaktyczny w macierzystej uczelni. Współpracuje przy realizacji krajowych i międzynarodowych projektów artystycznych, takich jak Projekt Transgranicznej Sieci – Cross Border Network of History and Arts, gdzie od wielu lat prowadzi międzynarodowe warsztaty projektowo-artystyczne. Redaktor monografii i tekstów o sztuce. W latach 2008 – 2014 była członkiem Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców Nauki i Kultury „Episteme” oraz „Disputationes Academicae”. Zajmuje się głównie małą formą rzeźbiarską, medalierstwem, rysunkiem.

Ewa Janus, NG z cyklu Epitafia 20 - 9

NG z cyklu Epitafia 20 – 9

Palimpsest, brąz, 33 x29x1cm, 2008r

Palimpsest, brąz, 33 x29x1cm, 2008r

 

Paweł Legutko

Urodzony w 1981 r. w Krakowie.

Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. W 2007 r. dyplom w Pracowni Drzeworytu prof. ASP. B. Migi.

Uprawia grafikę (głównie linoryt), malarstwo, rysunek, rzeźbę. Prowadzi też zajęcia artystyczne (z tworzenia filmu animowanego) dla dzieci i młodzieży w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie.

Wystawy i osiągnięcia:

2019 wystawa „PASJA”, Hebdów

2018 wystawa „SZOPKA NIE TYLKO KRAKOWSKA”, Hebdów

2017 wystawa „TANIEC SŁOŃCA stulecie objawień fatimskich”, Hebdów

2016 wystawa „Księga Das Buch” – Internatonale Ausstellung im Kunsforum Piaristen, Wiedeń

2015 wystawa „Ludzie Wieczności” – Centrum Wiara i Kultura, Hebdów

2015 wystawa „COMPASSIO” – Centrum Wiara i Kultura, Hebdów

2014 wystawa „Matka Wieczności” – Centrum Wiara i Kultura, Hebdów

2014 wystawa „Oblicza wolności. Grafika polska XX i XXI wieku” – Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, Kraków

2013 wystawa „Słowa na Wieczność” – Centrum Wiara i Kultura, Hebdów

2012 wystawa „Dotyk Wieczności” – Centrum Wiara i Kultura, Hebdów

2012 wystawa „Lettra – Kraków 2012 / znak i litera” – Galeria Biblioteki Jagiellońskiej, Kraków

2012 wystawa „Rozmowa z kamieniem” – Pałac Vauxhall, Krzeszowice

2011/12 wystawa „Okolica Moich Przyjaciół” – Pałac Vauxhall, Krzeszowice oraz Dom Polonii, Kraków

2009 wystawa Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków

2009 wystawa „Wędrówki przez Sztukę” – przegląd prac artystów Powiatu Krakowskiego, Bruksela

2008 wystawa „Drobiazgi” – Galeria „Na Piętrze”, SCKiPG Zabierzów

2007/08 wystawa grafiki, Klub RE, Kraków

2007 wystawa „Gus and Friends” – Wydział Grafiki, Kraków

2007 wystawa 5 Biennale Grafiki Studenckiej, Poznań

2007 wystawa Grafika Roku 2006 – Wydział Grafiki, Kraków

2006 wystawa linorytów – Ogród Botaniczny, Kraków

2006 wystawa Grafika Roku 2005 – Wydział Grafiki, Kraków

2005 wystawa poplenerowa warsztatów rysunkowych w Orońsku – Galeria Lamelli, Kraków

2004 warsztaty „Własne wyobrażenie: Prawda czy Fikcja” organizowane przez ASP Kraków, London College of Communication UK, University Connecticut USA.

Ezechiel Legutko

Ezechiel -detal-SZCZELINA.

Legutko

Ezechiel z blaskiem.

 

Marcin Nosko

Urodzony w 1974 r. w Krakowie. W latach 1993 – 1998 studiował w Instytucie Etnologii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1997 – 2002 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnik wystaw, konkursów, sympozjów rzeźbiarskich w kraju i za granicą.

W 2013 r. uzyskał tytuł doktora. Pracuje na stanowisku adiunkta, prowadząc Pracownię Rzeźby w Kamieniu; obecnie prodziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Marcin Nosko, ULTIMUS V 2017

ULTIMUS V 2017.

SŁOWO wym . 60x56x34 2019 kamień

SŁOWO wym . 60x56x34 2019 kamień.

 

Ewa Rosiek-Buszko

Urodzona w Gliwicach. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Edukacja:

W 1979 roku uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nauczyciel dyplomowany.

Działalność artystyczna:

Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Współzałożycielka i kuratorka wystaw działającej na niwie tkackiej od 1991 roku śląskiej Grupy Przekaz. Od 1979 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek stowarzyszenia InSEA.

W latach 2002 – 2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka cyklu wystaw „Paper Gami”, na bazie których prowadzi zajęcia i wykłady dotyczące papieru ręcznie czerpanego. Autorka idei projektu WASHI no FUSHIGI – TAJEMNICA PAPIERU realizowanego w Polsce oraz Japonii w 2019 – 2020 roku.

Ważniejsze wystawy indywidualne (z ostatnich 10 lat):

2019 „Paper Gami – Image – Tajemnica Papieru”, Pałac Przebendowskich – Wejherowo – wystawa towarzysząca 11 Baltic Mini Textile Triennale Gdynia 2019

2019 „Paper in Red”– wystawa towarzysząca Krakowskim Spotkaniom Artystycznym – Dialogi – Galeria RAVEN – Kraków

2018 „Paper Gami – Image” – BWA Kielce

2013 „Ślady obecności” Muzeum Manggha – Kraków

2009 „Patrząc zza… idąc do…” wystawa jubileuszowa XXX-lecia pracy twórczej – Centralne Muzeum Włókiennictwa – Łódź

2009 – Polnisches Kulturzentrum – Monachium – Niemcy

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

2020 Galeria Sztuki Współczesnej Gifu – Japonia

2019 „Washi no Fushigi – Tajemnica Papieru” – Mino – Washi Muzeum – Japonia

2019 „Washi no Fushigi – Tajemnica Papieru” – Muzeum Manggha – Kraków

2018 „Washi Etegami Picture Letter” – Mino – Japonia

2014 „White and Emptiness” – Londyn – Anglia

Nagrody i wyróżnienia:

2019 Stypendium Twórcze Miasta Krakowa

2007 Medal na II Międzynarodowym Festiwalu Tkaniny Artystycznej – Kraków

2003 Stypendium Twórcze „Artists in Residence’03 Mino Paper Art Village Project” w Japonii

Prace w kolekcjach: Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Marianowska Kolekcja, Piaristen Kunst Forum w Wiedniu, Mino – Washi Museum – Japonia

www: papergami.pl

ewa rosiek-buszko

B.t.

rosiek-buszko

B.t.

Bogusz Salwiński

Studia na Wydziale Rzeźby w ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni prof. M. Koniecznego w 1973 r. Profesor zwyczajny prowadzący Pracownię Dyplomującą. Uprawia rzeźbę, rysunek, malarstwo.

Autor martyrologicznych cykli rzeźbiarskich i rysunkowych: „Ofiarom Przemocy”, „Ecce Homo”, „Ludzkie – Arcyludzkie”, Sacrum i  Profanum”, „Solidarni”, „Więźniom politycznym”, „Sacrum Humanum”, w których stawia uniwersalne pytania o etyczną kondycję człowieka uwikłanego w patologie współczesnego świata. Kobiecie poświęca cykle „Upadłe Anioły”, „Sacrum i Profanum” , „Klepsydry”, „ Extra virgin”, „ Inferno”, „Polska Nike”.

Autor ok. 450 portretów rzeźbiarskich, rysunkowych i malarskich.

Powyższe cykle prezentuje na 22 indywidualnych wystawach.

Udział w 80 wystawach zagranicznych (Niemcy, Włochy, Słowacja, Czechy, Rosja, Ukraina, Francja, USA, Szwecja, Austria), ogólnopolskich i okręgowych ZPAP.

Liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: „Rzeźby Roku” Kraków 1974 ’78 ’80 ’81’86 ’89 ’90,

I nagroda i złoty medal na „Ogólnopolskich Konfrontacjach Młodych” Oświęcim 1975 r.,

I nagroda w dziale Rzeźby – wystawa zbiorowa – Pałac Sztuki, Kraków 1977 r., I nagroda w konkursie „W hołdzie Stanisławowi Wyspiańskiemu” – Salon Krakowski 1978 r. Laureat Grand Prix i złotego medalu na „Ogólnopolskim Przeglądzie Rzeźby” – Warszawa Zachęta 1989 r.

Uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach na pomniki, m.in.: Nagroda I stopnia w Ogólnopolskim dwuetapowym Konkursie na pomnik „Bohaterom Powstania Warszawskiego” – Warszawa 1983/84, Nagroda I stopnia w Ogólnopolskim Konkursie na pomnik „Przyłączenie Ziem Zachodnich i Północnych do Macierzy” – Wrocław 1984 r.,

I nagroda w Ogólnopolskim konkursie na pomnik „Powstania Warszawskiego” – Warszawa 1988 r., I Nagroda równorzędna w międzynarodowym 3-etapowym konkursie na Pomnik Armii Krajowej – Kraków 2012/13.

Szereg realizacji pomnikowych.

Prace w zbiorach Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Martyrologii na Majdanku w Lublinie, Muzeum Tradycji Walk Niepodległościowych w Łodzi, w kolekcji Zarządu Głównego ZPAP, w Muzeum krakowskiej ASP, w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Odznaczony Złotą Odznaką Miasta Krakowa, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Laureat Złotego Lauru Fundacji Kultury Polskiej – za Mistrzostwo w Sztuce, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Gloria Artis, Nagrodą Premiera Rzeczpospolitej Polski za Całokształt Twórczości.

Bogusz Salwiński, Modlitwa (Zwycięstwo Życia) 1

Modlitwa (Zwycięstwo Życia) 1

Bogusz Salwiński, Modlitwa (Zwycięstwo Życia) 3

Modlitwa (Zwycięstwo Życia) 3

 

Aleksander Śliwa

  1. 1948 r.

Studia ASP w Krakowie.

  • wystawy indywidualne:

2008 r. – Galeria „Rogatka” Politechniki Radomskiej

2011 r. – BWA Olkusz

2015 r. – Galeria „R” ASP Kraków

  • realizacje pomnikowe:

2006 r. – pomnik papieża JP II Stargard

2011 r. – Pamięci profesorów lwowskich uczelni zamordowanych przez niemieckich nazistów w 1941 r. , Lwów.

  • realizacje rzeźb nagrobnych:

Cmentarze:  Osielec, Szklary, Tyniec, Jerzmanowice, Kraków – Salwator  5 nagrobków, Kraków – Aleja Zasłużonych 2 nagrobki

  • rzeźby w przestrzeni publicznej:

„Macierzyństwo” – piaskowiec, Szpital Wojskowy Kraków oraz Lipsk

„Chrystus – brama w III – tysiąclecie, granit/brąz, Książnice Wielkie

„Madonna” – kamień, Grzechynia/Sucha Beskidzka

  • wystawy zbiorowe, m.in.:

ośmiokrotnie Krakowskie Triennale Rzeźby Religijnej

wystawy okolicznościowe – Centrum Wiara i Kultura, klasztor w Hebdowie

  • medale okolicznościowe, mała forma rzeźbiarska, m.in.: „Heros” dla Sportowców Roku TVP 1 w latach 1996 – 2001

do druku A

BEZ TYTUŁU – gips pat., wym. 120 x 100 cm,,2015 – 2019 r.

 

Krystyna Zaboklicka

Urodzona w 1965 r. w Wodzisławiu Śląskim. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom wyróżniony medalem w pracowni prof. J. Sękowskiego. Zajmuje się projektowaniem małych form rzeźbiarskich, sztuką użytkową i ceramiką.

K. Zaboklicka

B.t.

 

Barbara Zgoda

Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w roku 2007 w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Stypendystka Stypendium Twórczego im. Henry’ego J.T. Dorena oraz laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w roku 2009. W 2019 r. uzyskała stopień doktora sztuki.

Brała udział w plenerach artystycznych oraz wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

W swojej twórczości podejmuje działania interdyscyplinarne na pograniczu sztuk, stosując różnorodne środki wyrazu artystycznego. Zajmuje się rzeźbą, małą formą rzeźbiarską, medalierstwem, ceramiką, rysunkiem i malarstwem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

(bez tytułu) 0.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

(bez tytułu, fragment) 5.

 

Andrzej Zwolak

Urodzony 26 lipca 1957 r. w Baligrodzie. W latach 1972 – 1977 uczeń Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W latach 1979 – 1984 studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Profesor zwyczajny ASP.

W latach 2002 – 2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Rzeźby. Kierownik Katedry Rysunku w latach 2009 – 2016.  Zajmuje się rzeźbą, małą formą rzeźbiarską i rysunkiem. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Krakowa, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP oraz „złotym Medalem Komisji Edukacji Narodowej”. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Twórca pomników i rzeźb w Jaworznie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Szklarach koło Krakowa, w Krakowie, Katowicach, w Osieku koło Tarnobrzegu. Autor wielu okolicznościowych tablic i medali. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

01

Korona

03

Blacha