Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu i Fundacja Kultury AFRONT zapraszają 9 października o godz. 18.00 do siedziby Galerii na spotkanie z poetą Maciejem Meleckim, autorem wybory wierszy „Trasa progu” (Mikołów 2020) oraz prozaikiem Olgerdem Dziechciarzem, autorem powieści „Zapolski” (Bukowno 2020). Spotkanie poprowadzi poeta i tłumacz Jakub Kornhauser.

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu i Fundacja Kultury AFRONT zapraszają 9 października o godz. 18.00 do siedziby Galerii na spotkanie z poetą Maciejem Meleckim, autorem wybory wierszy „Trasa progu” (Mikołów 2020) oraz prozaikiem Olgerdem Dziechciarzem, autorem powieści „Zapolski” (Bukowno 2020). Spotkanie poprowadzi poeta i tłumacz Jakub Kornhauser.
Maciej Melecki. Urodzony w 1969 r. w Mikołowie. Debiutował w 1993 r. arkuszem poetyckim Zachodzenie za siebie. Jest autorem 10 książek poetyckich, m.in. „Bermudzkie historie” (2005), „Zawsze wszędzie indziej – wybór wierszy” (2008), „Przester „(2009), „Szereg zerwań” (2011), „Pola toku” (2013), „Inwersje” (2016), „Prask” (wybór wierszy w języku czeskim, 2017), „Bezgrunt „(2019) „Trasa progu” (2020), oraz tomu zapisków „Gdzieniegdzie” (2017). Wiersze publikował we wszystkich ważnych pismach literackich w kraju (m.in.: „Twórczość”, „Kresy”, „Odra”, „Akcent”, „Studium”, „Czas Kultury”, „Tygodnik Powszechny”) oraz w wielu antologiach poetyckich. Jest współautorem scenariusza do filmu „Wojaczek” (1997), redaktorem tomu niepublikowanych wcześniej wierszy Rafała Wojaczka Reszta krwi – wiersze nieznane (1999) i współredaktorem tomu krytyczno-wspomnieniowego Który jest. Rafał Wojaczek w oczach przyjaciół, krytyków i badaczy (2001). W 2016 roku wraz z Konradem Wojtyłą opracował publikację Rafał Wojaczek. Nie te czasy. Utwory nieznane. Jego wiersze były tłumaczone na języki: angielski, czeski, niemiecki, słowacki, francuski, słoweński i serbski. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i dyrektorem Instytutu Mikołowskiego. Mieszka w Mikołowie.
Olgerd Dziechciarz – prozaik, poeta, felietonista i bloger. Z wykształcenia nauczyciel historii, ale niepraktykujący. Pracował za to w kilkudziesięciu innych zawodach, był m.in.: opiekunem kolonijnym, ratownikiem wodnym, pomocnikiem ślusarza, statystą filmowym, ogrodnikiem i konserwatorem zieleni, barmanem, tragarzem mebli, cieciem na budowie, stróżem w hurtowniach bananów, oleju spożywczego i alkoholu, dozorcą osadników kopalnianych, roznosicielem ulotek, przewodnikiem turystycznym, dziennikarzem i redaktorem, wydawcą oraz współwłaścicielem firmy public relations, urzędnikiem samorządu powiatowego i głównym specjalistą ds. wystawienniczych w galerii sztuki współczesnej (BWA w Olkuszu). Opublikował ponad 30 książek poetyckich, prozatorskich, w tym dwie powieści: Wielkopolski i Małopolski. Niniejszy – Zapolski – to trzecia powieść w jego dorobku – z poprzednimi – poza Autorem – nic ją nie łączy. Fundacja Kultury AFRONT jest również wydawcą wyboru opowiadań i felietonów Olgerda Dziechciarza p.t. W Olkuszu, czyli nigdzie.
Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, krytyk literacki i literaturoznawca, filolog romański, doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urodził się w 1984 roku w Krakowie. W 2016 r. otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za tom „Drożdżownia”.
„Trasa progu” – to drugi już wybór wierszy Macieja Meleckiego (wcześniej „Zawsze wszędzie indziej” – 2008) tym razem z lat 1995-2020. W blisko 200-stronicowej książce znalazły się także utwory dotąd niepublikowane. Jak pisze w posłowiu do tej książki Krzysztof Siwczyk: „Wiersz Meleckiego otwiera się na spekulatywne medytacje, uruchamia szybki montaż wrażenia i jego sankcji, impulsu mimetycznej negacji i gramatycznej reprezentacji utajonych procesów psychicznych, których styk daje efekt w postaci coraz bardziej złożonych, wielokrotnie znoszących się wzajem tez i podejrzliwych domniemań, które wystawiamy światu jako naszą jedyną rację bytu. Prezentowane w niniejszym wyborze wiersze to – w przeważającej mierze – w pełni dojrzałe realizacje poetyki jawnego snu języka, który wyprowadzany jest w puste pole poszukiwania desygnatów dla kłączastej struktury nazw, pod którymi czai się zaledwie nic”.
„Zapolski” Olgerda Dziechciarza – Najbardziej nieoczekiwana powieść 2020 roku!
„Zapolski; cóż za fantastyczna postać. Pozornie bliska Musilowemu człowiekowi bez właściwości, a jednak dużo głębsza. Postać z ogromnym potencjałem, wszelako w znacznej mierze niewykorzystanym; potencjałem kogoś, kto mógłby zostać: mordercą, księdzem, chirurgiem, politykiem, albo telemarketerem. I po trosze jest każdym z nich. Z drugiej strony jest to osobowość pełna sprzeczności. Bez wątpienia jest to postać głęboko osadzona w polskiej kulturze i tradycji, zwłaszcza romantycznej, a przecież przez tę kulturę odrzucona. Postać, która umyka obiektywnej ocenie, bo nie pcha się na pierwszy plan, woli być bohaterem drugorzędnych powieści, niż balować na kartach mainstreamowych dzieł z górnej półki. Nikt się nad Zapolskim nie zastanawia, nikogo nie interesuje, co go trapi, co go boli, ale czy tak mało zbadana postać może nie być fascynująca? Dlatego musimy, musimy czytać o Zapolskim. Musimy śledzić jego kroku; siedzieć mu na plecach i niesieni przez niego tą swoista Via Doloresa dojść tam gdzie on. Wtedy się przekonamy, że on niczym nie różni się od nas.
(Dziennik Wszechpolski)