Obchodząca Jubileusz 20-lecia Galeria BWA w Olkuszu zaprasza 19 marca, o godz. 18.00, na wernisaż wystawy fotografii, której autorem jest Arkadiusz Sędek.

Arkadiusz Sędek – fotograf, plastyk, pedagog, absolwent Włoskiego Instytutu Fotografii
w Rzymie oraz Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współzałożyciel Krakowskiej Szkoły Filmowej, autor filmów „Kielczanin? A kto to?” oraz
„Ja tu już nie wrócę”, współpracował z mediolańskimi agencjami mody: „Elite”, „The Luxe”, „Why-not”. Fotografie prezentowane były w najważniejszych magazynach mody we Włoszech m.in. we włoskiej edycji „Best Looking”, w ramach której fotografował kolekcję „Gieffeffe” dla znanego projektanta Gianfranco Ferre. Wykładał fotografię mody w Szkole Policealnej „Most” w Nettuno i w „John Casablancas” School w Rzymie, aktualnie prowadzi zajęcia z fotografii
na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Fotograf Piwnicy pod Baranami, autor m.in. portretów piwnicznych artystów, prezentowanych na krakowskich plantach z okazji 50-lecia kabaretu oraz fotografii widniejących na okładkach płyt wydanych przez Polskie Radio. Portrecista reżyserów, aktorów, wykładowców krakowskiej PWST (stała wystawa w gmachu uczelni). Dokumentalista sztuk teatralnych PWST. Głównym źródłem inspiracji dla Sędka jest człowiek, jego różne oblicza i charaktery, dlatego specjalizuje się w fotografii portretowej
i akcie. Eksperymentuje, mieszając malarstwo z fotografią, tworząc techniki własne. Wystawiał m.in. w Rzymie, Neapolu, Bari, Barcelonie, Kolonii, Walencji, Meksyku, Chiayi (Taiwan)
i Brownsville (USA).

Człowiek poczyna się, żywi, rośnie, biegnie, wstaje,

siada, mówi, tworzy dzieła sztuki, czuje i rozumie.

Marsilio Ficino

Konterfekt – portret, wizerunek człowieka znany od czasu, gdy człowiek posiadł umiejętność rysowania, malowania, rzeźbienia a współcześnie fotografowania. Ta ostatnia jest dzisiaj popularna i dostępna dzięki mediom społecznościowym. 

Dzięki nim wizerunek ludzki przestaje być prywatny,  raz zamieszczony w wirtualnej  księdze twarzy nabiera nowego znaczenia. Staje się światłowodową wizytówką prawie każdego obywatela. „Wielka globalna księga” zapisów  w postaci obrazów i dźwięków. Księga milionów twarzy? Czy twarz miliona ksiąg?

Być albo nie być – fragment pochodzący z utworu Hamlet Williama Shakespeare’a nabiera nowego znaczenia w wirtualnym świecie. Nieobecność w mediach społecznościowych jest traktowana jak, wirtualne wykluczenie. Masowość i dostępność mediów społecznościowych  nie przekłada się jednak na historyczną mądrość wielkiej globalnej wspólnoty. Nadal nasze wybory są niezrozumiałe a ilość fałszywych wiadomości jest wręcz przytłaczająca.

Uwaga! Obowiązują obostrzenia związane z pandemią wirusa SARS-C0V-2: maseczki, dystans, dezynfekcja rąk – na sali może być maksymalnie 35 osób.

Honorowymi Patronami Roku Jubileuszowego 20-lecia Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu są: Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Mecenasi GSW BWA w Olkuszu: INTERMAG, “ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, ZAiKS, Creaton, Drukarnia Grafpress.