Wystawa rysunku Zdzisława Beksińskiego w GSW BWA Olkusz!

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu serdecznie zaprasza na wystawę rysunku Zdzisława Beksińskiego, która odbywa się w ramach XX-lecia Galerii.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 18.06.2021 – 22.07.2021

WERNISAŻ: 18.06.2021, godz. 18.30

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI

Urodzony w 1929 r. w Sanoku, zm. w 2005 r. w Warszawie – malarz, rzeźbiarz, rysownik, fotograf i artysta posługujący się grafiką komputerową. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pod koniec lat 50. zatrudniony w Dziale Głównego Konstruktora Fabryki „Autosan”, jako stylista-plastyk, ale jego nowatorskich rozwiązań w kwestii kształtu nadwozi nie wdrażano do masowej produkcji. Działalność artystyczną zaczynał jako fotograf. Na początku lat 60. ceniono go za twórczość malarską i rzeźbiarską. Potem zerwał z awangardowymi działaniami i „całkowicie oddał się malarstwu z pogranicza mrocznej fantastyki i surrealizmu, przemieszanego z jego własnymi wizjami”. Niemniej po latach podkreślał: „Moje obrazy, niezależnie od tego, co maluję, wywodzą się z abstrakcjonizmu. Zaczynałem zresztą jako abstrakcjonista”. Tworzył również rzeźby z gipsu i metalu. W końcu lat 60. pojawiły się u Beksińskiego motywy Dalekiego Wschodu. Lata 70. wypełniło mu niemal wyłącznie malarstwo olejne.


Prace z lat 80. – jak pisano: „cechowało przeplatanie się motywów barokowych i XIX-wiecznych z mocnym akcentem erotycznym” – używano dla niego określenia „fotografie snów”. W latach 90. – jako jeden z pierwszych polskich artystów – zajął się grafiką komputerową. Przez lata związany z mieszkającym we Francji prawnikiem i marszandem Piotrem Dmochowskim, który otworzył w Paryżu galerię poświęconą sztuce wielbionego przezeń Beksińskiego (1989–1996). Malarz zmarł tragicznie w 2005 r.


Od 1999 r. w Muzeum Historycznym na zamku w Sanoku prezentowana jest kolekcja prac Beksińskiego – podarowana rodzinnemu miastu przez samego Autora. Prace artysty z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich wystawiane są w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie i w Galerii w Częstochowie, a wkrótce także pokazywane będą na stałej ekspozycji w Warszawie. Zdzisław Beksiński to jedyny polski artysta, którego dzieła były wystawiane w japońskim Muzeum Sztuki w Osace.


O życiu i twórczości artysty wydano wiele książek – w tym m.in. bardzo popularną pracę Magdaleny Grzebałkowskiej – „Beksińscy. Portret podwójny” (2014) (drugim bohaterem jest tu syn artysty, dziennikarz muzyczny i tłumacz, Tomasz Beksiński), wiele albumów, katalogów, itp. Z kolei w 2016 r. powstał film w reżyserii Jana Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”, który zdobył wiele nagród, w tym Srebrnego Lamparta dla najlepszego aktora – Andrzeja Seweryna (w roli Zdzisława Beksińskiego) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.


Zdzisław Beksiński o sztuce: „Nigdy nie zadaję sobie pytania »co to znaczy« ani w odniesieniu do moich obrazów, ani do cudzych. Znaczenie jest dla mnie całkowicie bez znaczenia. Jest tyle warte, ile smak czekolady w opisie literackim. Nie mogę pojąć, że problem znaczenia może być dla ludzi aż tak istotny, jeśli idzie o obcowanie ze sztuką (…). Najczęściej jednak spotykam się z odbiorem semantycznym, w oparciu o opis przedmiotów przedstawionych na obrazie. Z mego punktu widzenia i w odniesieniu do moich prac nie ma drogi bardziej błędnej! (…) Nie to jest ważne, co się ukazuje, lecz co jest ukryte (…). Ważne jest to, co ukazuje się naszej duszy, a nie to, co widzą nasze oczy i co możemy nazwać.”

Patronat Honorowy Roku Jubileuszowego GSW BWA w Olkuszu: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Aktualni mecenasi GSW BWA w Olkuszu: INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, ZAiKS, VelvetCARE, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o. , Creaton, Fundacja Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław”, LUKS, Drukarnia Grafpress, Marcin Macek – Krajowy Delegat Sołtysów RP, Artur Sokół.

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Przegląd Olkuski