Galeria BWA Olkusz zaprasza 3 sierpnia, o godz. 17.00, do siedziby Galerii, na wernisaż wystawy malarstwa Jaroslava Uhela (Słowacja), a o osoby zaproszone o godz. 18.30 do zespołu Placówek Oświatowych “Jura” w Olkuszu na uroczyste rozpoczęcie XVIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego “Srebrne Miasto” Olkusz 2022.

Jaroslav Uhel – artysta słowacki. Urodził się 18 stycznia 1954 r. w Paludzke na Słowacji. Ukończył studia w Bańskiej Bystrzycy na Wydziale Edukacji oraz w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Warszawie (Polska), gdzie zainaugurował ją jako profesor w dziedzinie sztuk swobodnych. Pełni funkcję
wykładowcy uniwersyteckiego w Katedrze Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Uniwersytetu Matej Bel w Bańskiej Bystrzycy. Zajmuje się malarstwem, grafiką i książką, ilustracjami, pedagogiką artystyczną. Bierze udział w sympozjach artystycznych i warsztatach twórczych w kraju i za granicą. Jego twórczość została zaprezentowana na ponad stu trzydziestu sześciu wystawach. Jest członkiem stowarzyszeń zawodowych i związków zawodowych; za swoją pracę zdobył szereg nagród w kraju i za granicą. Mieszka z rodziną w Paludzke.