W piątek, 3 marca, w Galerii BWA odbył się wykład dr. Dariusza Rozmusa o Bukowej Górze k. Dąbrowy Górniczej i tamtejszych megalitach. Dziękujemy za tę interesującą prelekcję.

Na szczycie wzgórza Bukowa Góra, które wznosi się w granicach miasta Dąbrowa Górnicza, znajdują się ustawione intencjonalnie ogromne głazy oraz pionowe stele. Widzimy że chodzimy po miejscu wyjątkowym. W chwili obecnej możemy powiedzieć o tym miejscu, że przez tysiące lat ludzie je odwiedzali. Na razie nie wiemy jak datować konstrukcje megalityczne. Więcej; wydaje się, że można w tym wypadku powiedzieć, że mamy do czynienia z ogromnym cmentarzysku kurhanowym. Całe wzgórze pokrywają mniejsze lub większe mogiłki czasami zwieńczone stelami. Najprawdopodobniej cześć z nich powstała we wczesnym średniowieczu. Stanowisko archeologiczne na Bukowej Górze w Dąbrowie Górniczej zadziwia nas i zadziwi jeszcze nie raz; już stało się sensacją na skalę ogólnopolską, którą zainteresowały się największe media! Doktor Dariusz Rozmus kieruje badaniami na Bukowej Górze i wie na jej temat najwięcej – swoją wiedzą podzielił się w piątek w Galerii BWA z mieszkańcami Olkusza (i nie tylko)!

Dr hab. Dariusz Rozmus prof. WSH, archeolog badający od kilkudziesięciu lat region Zagłębia i Ziemi Olkuskiej, autor wielu publikacji z zakresu archeologii i żydowskiej sztuki sepulkralnej.