Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu zaprasza 7 lipca 2023 r., o godz. 18.00, na wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Walczewskiego.

Krzysztof Walczewski

Urodzony w 1950 r. w miejscowości Serokomla na Lubelszczyźnie. W 1969 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, a w 1977 r. – Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobył dyplom w zakresie malarstwa i pedagogiki artystycznej w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego.

Pracował m.in. w Biurze Wystaw Artystycznych w Toruniu, a od ponad dwudziestu lat – w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, jako organizator i kurator wystaw oraz prowadzący działalność edukacyjną dzieci i młodzieży.

Od wielu lat prowadzi samodzielną działalność twórczą, godząc ją z pracą zawodową. Realizuje się twórczo w szczególnie trudnej gałęzi malarstwa, jaką jest akwarela.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych Polsce i za granicą, m. in. w Klubie „ODNOWA” w Toruniu, Ośrodku Informacji i Kultury Polskiej w Berlinie, Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Toruniu, Galerii Pracowni Sztuk Plastycznych w Toruniu, Galerii w Realingen k. Oslo, Galerii Pracowni Sztuk Plastycznych we Włocławku, Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu, w Muzeum Wisły w Tczewie, w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Galerii „Wozownia” w Toruniu, w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.

Jego prace były nagradzane i wyróżniane, m.in. w konkursie malarskim „Włocławskie Impresje”, organizowanym przez DKTK Włocławek, w ogólnopolskiej wystawie „Akwarela znad Wisły” w PGSW we Włocławku, w konkursie „Dzieło Roku 1996” organizowanym przez Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Toruniu i Muzeum Okręgowe w Toruniu, w konkursie malarskim „Pejzaż Kujawsko-Dobrzyński” w GSW we Włocławku. W 1996 r. otrzymał dyplom i nagrodę Wojewody Włocławskiego za wieloletnią pracę twórczą i upowszechnianie twórczości artystycznej wśród dzieci i młodzieży.

Uczniowie Krzysztofa Walczewskiego z powodzeniem kontynuują naukę na kierunkach artystycznych, historycznych i architekturze.

Akwarele Krzysztofa Walczewskiego reprodukowane były w kalendarzach ściennych i jako część ilustracyjna w albumie fotograficzno-przyrodniczym o Gostyńsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, zaś artykuły popularyzujące sztukę – w miesięczniku pedagogicznym „Plastyka w szkole” oraz w miesięczniku „Życie Włocławka”.

Wystawa realizowana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Olkuszu i Urzędu Miasta w Olkuszu. Mecenasi Galerii BWA w Olkuszu: INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, el-logic INDUSTRIAL INSTALLATIONS, ZAiKS, Artur Sokół, LUKS, Drukarnia Grafpress.