XIX Międzynarodowy Plener Malarski Srebrne Miasto Olkusz 2023 – dwutysięczną imprezą olkuskiej Galerii BWA!

Od 31 lipca do 9 sierpnia 2023 r. Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu organizuje dwutysięczną imprezę kulturalną w swojej dwudziestodwuletniej historii. Tak się złożyło, że tym jubileuszowym wydarzeniem będzie XIX Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2023. Olkuski plener – znany i ceniony nie tylko w polskim światku artystycznym – jest sztandarową imprezą organizowaną przez olkuskie BWA. W tym roku w plenerze biorą udział wybitni twórcy aż z ośmiu krajów: Anna Płachecka-Śniadach, Brygida Liśkiewicz, Grzegorz Skrzypek, Stanisław Stach, Joanna Banek, Damian Pacha, Tomasz Komorowski, Marcin Korek, Stanisław Cholewa (wszyscy Polska), Taćciana Kozik, Edward Gałustow (oboje Białoruś), Kateryna Korniichuk, Oleksii Vakarchuk, Leonora Yakimaschenko, Walery Jemcew (wszyscy z Ukrainy), Joanna Zając- Slapnicar (Słowenia/Polska), Igor Banfi (Słowenia), Szabó Béla, Borbély Károly (obaj Węgry), Czeslaw Fojcik (Niemcy), Serge Vasilendiuc (Rumunia) i Mehmet Sag (Turcja). Oficjalne rozpoczęcie Pleneru odbędzie się 2 sierpnia, o godz. 18.00, i będzie połączone z wernisażem wystawy fotografii znakomitego węgierskiego fotografika Szabó Béli. Podczas bytności na Ziemi Olkuskiej uczestnicy pleneru będą zwiedzać Olkusz, Pustynię Błędowską, poznając przy tym historię goszczącej ich krainy, w tym także dzieje górnictwa i hutnictwa rud cynku i ołowiu, a efektem ich artystycznych działań będą obrazy i inne dzieła, które wzbogacą Kolekcję Sztuki Współczesnej w zbiorach Galerii BWA w Olkuszu. Wystawa poplenerowa odbędzie się w listopadzie – w siedzibie olkuskiej Galerii BWA.

Plener jest organizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Olkuszu i Urzędu Miasta w Olkuszu. Mecenasi Galerii BWA w Olkuszu i tegorocznego Pleneru: INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, el-logic INDUSTRIAL INSTALLATIONS, ZAiKS, Towarzystwo Doradczo-Finansowe Akcept s.c., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu, Artur Sokół, LUKS, Drukarnia Grafpress, Restauracja Sorrento i Zarząd Krajowy Sołtysów Krajowego Delegata Sołtysów w RP.

Poniżej zdjęcie uczestników Pleneru z zeszłego roku oraz fragment wystawy poplenerowej w BWA Olkusz w listopadzie 2022 r.