KONKURS IM. KAZIMIERZA RATONIA

Finał XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia – 30 listopada 2018 r.

XIV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia, Olkusz 2018 rozstrzygnięty.
Olkusz, 30 XI 2018.

Protokół Jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia
Na XIV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia napłynęło 79 zestawów wierszy, z których jeden został odrzucony z powodów regulaminowych. Jury w składzie: Magdalena Rabizo-Birek. Małgorzata Lebda i Maciej Melecki (przewodniczący) postanowiło przyznać następujące, nagrody i wyróżnienia:

1 miejsce – kylian mbappe – Monika Brągiel
2 miejsce – Jaźń królowej – Wojciech Roszkowski
3 miejsce – Bażant – Ewelina Kuśka

Wyróżnienia:
Świat cieni – Mirosław Mrozek
Drumla – Jolanta Rawska
Morska Droga do Indii – Krzysztof Rejmer

Tradycyjnie Jury postanowiło wskazać także osoby, które były brane pod uwagę podczas wyłaniania nagrodzonych i wyróżnionych.

Nominacje:
Merak – Tomasz Pierzchała,
Jeremiasz – Mateusz Cioch
QED – Piotr Jemioło
KKKK – Łukasz Kaźmierczak

Jury: Magda Rabizo-Birek
Małgorzata Lebda
Maciej Melecki – przewodniczący

Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenia „Fraza” z Rzeszowa, wydawca kwartalnika „FRAZA”. Patronat medialny nad konkursem objął Kwartalnik literacko-artystyczny „AFRONT”. Mecenasem konkursu jest m.in. OFICYNA 21, wydawca „Poezji” Kazimierza Ratonia.

Przebieg finału: Na wstępie o poecie, Kazimierzu Ratoniu opowiadał jego dobry znajomy, literat Bogdan Dworak. Niestety, w tym roku z racji obowiązków zawodowych na finale zabrakło dr Magdaleny Boczkowskiej, autorki biografii Ratonia, która także jego jego „Dziennik”. O tej drugiej książce opowiedział Maciej Melecki, dyrektor Instytutu Mikołowskiego, który był wydawcą „Dzienników” Ratonia w 2012 r.
Następnie zwyczajowo już na Finale wiersze czytali jurorzy-poeci: Małgorzata Lebda i Maciej Melecki. Po nich kilka wierszy z tomu p.t. „Miejsca”, autorstwa Michała Banaszaka, laureata I miejsca w XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia w 2017 r., pod usprawiedliwioną nieobecność Autora odczytał Olgerd Dziechciarz. A potem odbyło się wręczenie Nagród, i wyróżnień oraz odczytywanie przez poetów wskazanych przez Jury zestawów wierszy. Spotkanie skończyło się wspólną biesiadą, którą ufundowała Firma Kateringowa SOKÓŁ.
Wszyscy laureaci, wyróżnieni i nominowani otrzymali książki ufundowane przez Stowarzyszenie FRAZA. Uczestnicy spotkania otrzymali wydany przez Galerię BWA tom wierszy laureata I miejsca w XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia w 2017 r., Michała Banaszaka – p.t. „Miejsca”. Także wszyscy goście Finału dostali promocyjne egzemplarze najnowszego wydania Kwartalnika „AFRONT” (nr 6). Miło nam było gościć na Finale znakomitą malarkę Agnieszkę Czyżewską, której prace znalazły się na okładkach rzeczonego numeru kwartalnika i w „Galerii Afrontu”, czyli w środku tego wydawnictwa.

 

Fotografie z Finału: Olgerd Dziechciarz

 

Finał XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia – 9 grudnia 2017 r.

Fot. Agnieszka Zub („Przegląd Olkuski”).

Finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia – 19 listopada 2016 r.

 

Finał XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia – 21 listopada 2015 r.

Finał X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia – 8.11.2014

Finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia – 9.11.2013

więcej na naszym profilu na facebook

fot. Olgerd Dziechciarz i Jarosław Nowosad

Rozstrzygnięcie konkursu Ratonia 2012, 17.11.2012

(fot. Starostwo Powiatowe)

Reklamy