ROK 2014

18 grudnia 2014

XIV Jazz Kolędy

Wykonawcy: Katarzyna Radwańska- wokal, Wojciech Wachułka- fortepian, Leszek Nowotarski- saksofon, Bartek Szczepański- perkusja.

12 grudnia 2014

Spotkanie autorskie „Narracja obrazu” Stanisława Białogłowicza.

 

Wystawa Stanisława Białogłowicza

STANISŁAW BIAŁOGŁOWICZ – artysta, malarz, pedagog. Profesor Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi autorską Pracownię Form Otwartych na kierunku Edukacja Artystyczna i Grafika. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Dyplom w 1973 roku. Autor 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych, naukowych i rektorskich. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium twórczego w Niemczech. Uprawia malarstwo sztalugowe, monumentalne i rysunek. W dorobku artystycznym realizacje sakralne m.in.: Krzyż i witraż w Kaplicy Męczenników Polskich – Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie (1992); Apokalipsa w Kościele Parafialnym w Loburg Ostbewern (Niemcy,1995); polichromia w Kaplicy Seminaryjnej SVD ks. Werbistów w Nysie (1998). Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz kolekcjach muzealnych w Polsce i za granicą. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu oraz Nyskiej Grupy Artystycznej w Nysie.

Jedną z dużych, cennych prac Stanisław Białogłowicz podarował olkuskiej Galerii BWA.

ostatnia wieczerza

5 grudnia 2014

Wystawa poplenerowa Zamek Rabsztyn pt. Historia , przyroda i UE.

5 grudnia 2014

Wystawa Poplenerowa X Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Srebrne Miasto Olkusz 2014-12-05 grudnia 2014

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu już od 2004 roku organizuje plenery malarskie. Pierwszy plener miał zasięg ogólnopolski zaś kolejne już międzynarodowy. Na olkuski plener zapraszani są wybitni artyści z Polski i zagranicy. Impreza ta odbywa się zazwyczaj w miesiącu sierpniu, a efekty pracy artystów można podziwiać na wystawie poplenerowej, której otwarcie ma miejsce w grudniu. Niewątpliwą zaletą wystaw poplenerowych jest różnorodność tematyczna, bogactwo technik i stylów. Po każdej każdym plenerze artyści biorący udział zostawiają prace, które wzbogacają zbiory własne galerii. Współczesne plenery to stworzenie przestrzeni wzajemnej inspiracji, wymiany, doświadczeń i dzielenia się sobą, jako „istnością” artystyczną. Na teraźniejszych plenerach niekoniecznie trzeba malować pejzaże, czy wychodzić na ulicę. Celem bowiem jest nie tyle „odwzorowanie” piękna okolicy, specyfiki miasta, miejsca lub dokumentowanie zauważonych przemian – co dążenie do stworzenia indywidualnego dzieła. Twórca pod wpływem atmosfery i doświadczeń zdobytych na plenerze niejednokrotnie rewiduje, czy zmienia swą artystyczną drogę, przyzwyczajenia lub wypracowany przez lata wizerunek. Poprzez możliwość otrzymania takiego artystycznego impulsu i ożywienia twórczej duszy – uczestnictwo w plenerze staje się prawie magicznym obrzędem i swoistym katharsis. Tym bardziej wymowne znaczenie mają plenery międzynarodowe, gdzie stykają się ze sobą twórcy z różnych krajów, wyznających inne wartości artystyczne i filozoficzne wynikające z odmiennej tradycji. Spotkania takie mogą zaowocować niespodziankami artystycznymi i wzajemnym oddziaływaniem – często rzutującymi na dalsze losy twórców. Uczestnicy X Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto Olkusz 2014”:

  1. Tomasz Awdziejczyk – Polska
  2. Tadeusz Błoński – Słowacja/ Polska
  3. Anton Chogovadze – Gruzja
  4. Irena Gajser – Słowenia
  5. Piotr Zemsta – Polska
  6. Stanisław Jakubas – Polska
  7. Teimuraz Kharabadze – Gruzja
  8. Anita Krasna Kocijan – Słowenia
  9. Adam Kunikowski – Polska
  10. Mira Ličen Krmpotić – Słowenia
  11. Tomasz Lubaszka – Polska
  12. Małgorzata Małek – Polska
  13. Nowacka-Kolano Magdalena – Polska
  14. Zurab Phagava – Gruzja
  15. Anna Płachecka-Śniadach – Polska
  16. Stanisław Stach – Polska
  17. Joanna Zając Slapničar – Słowenia

1647

21 listopada 2014

Koncert Muzyki Operowej.

21 listopada 2014

Wystawa poplenerowa Cieślin 2014 im. Ks. Marcina Dubiela 

Wystawę na piętrze Galerii BWA otworzył Mariusz Połeć wraz z prezesem Stowarzyszenia „Klucz” Wiesławem Pietrasem. gółem w plenerze udział wzięli: Mariusz Połeć (komisarz), Alicja Jakubas, Stanisław Jakubas, Weronika Kachel, Beata Kolba, Witold Kubicha, Michał Kwarciak, Józef Marzec, Paweł Olchawa, Marta Owsik, Samvel Paremuzyan, Paulina Szymczyk, Alicja Wysocka, Piotr Zatorski. Ponadto w warsztatach uczestniczyli: Aleksandra Gzyl, Agnieszka Hałat, Monika Kołakowska, Mariusz Mędrek, Robert Tarus, Karolina Wiecha, Agnieszka Wróblewska, Anna Zakrzewska, Danuta Żak. Na wystawie zaprezentowano również prace niepełnosprawnych plastyków uczestniczących w warsztatach. Także i oni zastosowali różnorodne techniki, których nauczyli się od bardziej doświadczonych kolegów, nieraz uzyskując zaskakująco ciekawe rezultaty.

 

12 listopada 2014

Spotkanie autorskie n.t Ceramiki artystycznej z Anną Płachecką- Śniadach.

Prowadząca zajęcia Anna Płachecka-Śniadach jest znaną artystką, która specjalizuje się w ceramice, ale uprawia także malarstwo techniką własną.

8 listopada 2014

Rozstrzygnięcie X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia.

Rozstrzygnięcie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia odbyło się w sobotę 8 listopada 2014 roku. Miejscem imprezy była, jak zawsze, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Imprezę prowadził Olgerd Dziechciarz, olkuski poeta, prozaik i dziennikarz, pracownik BWA. Postać patrona konkursu, Kazimierza Ratonia, przybliżyli uczestnikom Bogdan Dworak (literat i krytyk z Zawiercia, który znał poetę w czasach, gdy obaj mieszkali w Warszawie) oraz Magdalena Boczkowska (literaturoznawca, pierwszy i jak dotychczas jedyny biograf poety). Na X Konkurs im. Ratonia zestawy wierszy przysłało – w porównaniu z zeszłymi latami – mniej, bo tylko 64 poetów. Jak przełożyło się to na tzw. średni poziom, wiedzą tylko jurorzy. Sądząc jednak po nagrodzonych wierszach, dobrzy autorzy nie stracili zainteresowania konkursem. Tegorocznemu jury przewodniczyła Magdalena Rabizo-Birek, redaktor naczelna kwartalnika „Fraza”. Obok niej, w komisji konkursowej zasiedli dwaj znakomici poeci. Jacek Podsiadło to autor dobrze znany miłośnikom współczesnej literatury. Debiutował w latach osiemdziesiątych w tzw. drugim obiegu; po 1989 roku zdobył uznanie krytyki (m.in. trzykrotnie nominowano go do nagrody Nike) i czytającej publiczności. Oprócz poezji, zajmuje się dziennikarstwem (np. przez kilka lat był stałym felietonistą w „Tygodniku Powszechnym”). Krzysztof Śliwka jest poetą i autorem scenariuszy filmowych. Werdykt jury był następujący: I miejsce otrzymał Wojciech Roszkowski (Tykocin), II miejsce – Radosław Wiśniewski (Kiełczów), III miejsce – Karina Stempel (Wolbrom). Wyróżnienia: Dorota Grzesiak (Bytom Odrzański), Dominik Sobol (Terespol), Łucja Dudzińska (Poznań). Podobnie jak w zeszłych latach, jurorzy wskazali także autorów nominowanych, których wiersze zwróciły uwagę jury, ale nie zmieściły się w puli nagród i wyróżnień. Są to: Ela Galoch (Turku), Katarzyna Zychla (Sieniawa – Żarska), Dorota Ryst (Warszawa), Robert Feszak (Bielsko-Biała), Czesław Markiewicz (Zielona Góra).

IMG_0179

7 listopada 2014

Wystawa Elżbiety Pióreckiej

Płócienne organy i wodospad; przestrzenne formy z jednego kawałka papieru – oto dzieła Elżbiety Pióreckiej, które można było obejrzeć w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. „Rytm w tkaninie i kompozycjach strukturalnych” – taki tytuł nosiła ekspozycja otwarta w piątek 7 listopada 2014 roku.

Elżbieta Piórecka zajmuje się rysunkiem, malarstwem, przestrzenną formą wiklinową, ale przede wszystkim tkaniną artystyczną. Właśnie tkactwa artystycznego uczyła się w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Naukę kontynuowała w Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie ukończyła także wydział wzornictwa. Swoje prace wystawiała na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych, uczestniczyła też w Salonach Sztuki we Francji (na jednym z nich, w Chambourcy, otrzymała pierwszą nagrodę).

1

IMG_0078

7 listopada 2014

Olkuskie Zaduszki Jazzowe – Workaholic & Przyjaciele

„Nie stanie się nic” to tytuł Zaduszkowego Koncertu Wspomnieniowego, który odbędzie się w sali olkuskiego BWA, 07 listopada 2014 o godzinie 18.30. Już po raz kolejny krakowski zespół Workaholic wraz z zaproszonymi muzykami jazzowymi zaprezentuje program poświęcony twórczości polskich artystów którzy odeszli. Podczas koncertu zostaną wykonane kompozycje wielkich polskich kompozytorów jazzowych: Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Seiferta, Andrzeja Kurylewicza, ale także utwory Tadeusza Nalepy i innych twórców muzyki polskiej. Wśród zaproszonych muzyków usłyszycie między innymi Ryszarda Styłę (g) oraz Waldemara Gołębskiego (EVI), a kultowe piosenki Tadeusza Nalepy wykona Robert Kuzianik.

2

6 listopada 2014

Jerzy Bokłażec Trio

Jerzy Bokłażec- gitarzysta, Paweł Gebicki – perkusista, Wojciech Rociński – kontrabasista, gitarzysta

Jerzy Bokłażec Trio, czyli jazz na gitarę, kontrabas i perkusję – połączenie swobody i dyscypliny, żywiołu i intelektu, spontaniczności i koncepcji. Ideą artystyczną zespołu jest konsekwentne rozwijanie własnego stylu, niezależnie od zmiennych mód, trendów i gustów. Trio ma w swoim dorobku wiele koncertów cieszących się zainteresowaniem jazzowej publiczności. Zespół wykonuje przede wszystkim własne kompozycje, a także interpretacje standardów jazzu nowoczesnego, m.in. utworów Johna Coltrane’a, Milesa Davisa, Chicka Corei, Joe Hendersona. Składają się one na urozmaicony repertuar, od lirycznych ballad po mocne, ekspresyjne rytmy.

IMG_0039

IMG_0035

5-7 listopada 2014

XIV Olkuskie Zaduszki Jazzowe

5 listopada 2014

Piotr Domagała „Pnącza”

Piotr Domagała – gitary, Oleg Dyyak – instr. perkusyjne, akordeon

Piotr Domagała – muzyk jazzowy, gitarzysta, kompozytor. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka. W swojej twórczości inspiruje się kulturą słowiańską, szczególnie muzyką Słowian Zachodnich. Wykształcenie muzyczne (jazz na Akademii Muzycznej w Katowicach) i humanistyczne (prawo U], studiował także filozofię) skłania go do poszukiwań w szerokim spektrum sztuki. Wyraża się poprzez melodię, brzmienie i rytm (posłuchajcie). Na rynku ukazały się jego dwie autorskie płyty: „Pnącza” oraz „Slavonic Tales” z Adamem Kawończykiem na trąbce i in. oraz Sławkiem Bernym na perkusjonaliach. Lider Szy-Szy Kaan Jazz Project, Piotr Domagała Quartet, Acoustic Guitar Duo. Autor większości utworów wykonywanych przez te formacje. Ponadto jest wykładowcą w klasie gitary Instytutu jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 2012 roku obronił doktorat „Gitara we współczesnej muzyce jazzowej -studium technik i możliwości brzmieniowych”. Prowadzi też zajęcia w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Gitarzystów Jazzowych „Guitar City „99”, konkursu Jazzowa Scena Młodych” w Radomiu oraz festwialu „Music&Art” w Warszawie. Koncertował i nagrywał z czołówką polskiej i europejskiej sceny jazzowej – R. Ortmannem, H. Fallmannem, A. Zubkiem, P. Wojtasikiem, P. Baronem, J. Główczewskim. W dorobku ma występy z artystami bluesowymi – m.in. Caren Caroll – oraz artystami sceny rozrywkowej – K. Prońko, M. Staszczykiem, J. Radkiem. Współpracował również z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

IMG_0028

31 października 2014

Spotkanie z „Bośniackim katem”, powieścią Ranko Risojevića.

„Bośniacki kat” – to tytuł powieści, której autorem jest serbski pisarz Ranko Risojević. Niedawno książkę tę opublikowało po polsku wydawnictwo „Nokturn”. W piątkowy wieczór 31 października promowali ją w Olkuskim BWA Agnieszka Żuchowska-Arendt – tłumaczka literatury oraz Marcin Staszewski – właściciel wydawnictwa.

„Dlaczego w spotkaniach nie bierze udziału autor?” – mógłby ktoś zapytać. Spotkanie rozpoczął pokaz krótkiego materiału filmowego, w którym kwestię tę wyjaśnia sam Ranko Risojević. Otóż pisarz został właśnie laureatem prestiżowej nagrody, która wręczana jest w Belgradzie. W związku z tym czekają go liczne spotkania z czytelnikami „u siebie”. Z trudem jedynie znajdzie czas, by uczestniczyć w promocji książki w Warszawie. Jego nieobecność w olkuskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA była zatem jak najbardziej usprawiedliwiona. Agnieszka Żuchowska-Arendt i Marcin Staszewski godnie reprezentowali pisarza, opowiadając o nim samym i o całej współczesnej literaturze bałkańskiej, a przede wszystkim przedstawiając samą książkę.

„Bośniacki kat” Ranko Risojevića zabiera nas w początki XX wieku. Bośnia i Hercegowina znalazły się wówczas pod jurysdykcją cesarsko-królewskich Austro-Węgier. Głównym bohaterem jest niejaki Alois Seyfried, którego praca polega na… wykonywaniu egzekucji. Nie jest on wszakże postacią jednowymiarową – zabija skazańców, bo taki ma zawód, ale poza tym jest zupełnie normalnym człowiekiem, mającym prywatne życie, znajomych, zainteresowania itp. Tło jego losów – a więc Sarajewo sprzed wybuchu I wojny światowej – autor przedstawił, jak twierdzą znawcy, bardzo wiarygodnie, wykazując nieprzeciętną wiedzę historycznej.

Ważnym wątkiem jest też zetknięcie człowieka Zachodu ze światem Orientu. „Bośniacki kat” przyniósł swemu autorowi nagrodę Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności. Warto, aby docenili go też polscy czytelnicy.

30 października 2014

Wystawa fotografii Michała Kurka

Wystawa zdjęć uczestnika warsztatów fotograficznych organizowanych przez BWA w latach poprzednich. Michał Kurek pochodzi z Krakowa, ale często bywa w Olkuszu i chętnie fotografuje nasze miasto.

IMG_0258

11 październik 2014

Koncert zespołu Blue Windows

Koncert duetu gitarowego sfinansowany przez prywatnego sponsora.

10 października 2014

Wystawa poplenerowa XXI Międzynarodowego Pleneru Lipovci 2013

Na piętrze galerii przy ul. Szpitalnej otwarto wystawę prezentującą pokłosie pleneru artystycznego, który odbył się w Słowenii. Dyrektor Stach nazwał tę wystawę „bardzo poplenerową”, gdyż pokazane na niej prace powstały w ubiegłym roku. 21. Międzynarodowy Plener Malarski „Lipovci 2013”, oprócz miejscowych plastyków, przyciągnął kilkoro artystów zagranicznych z Niemiec, Bośni Hercegowiny, a także z Polski. Nasz kraj reprezentował w Słowenii olkuszanin Stanisław Stach we własnej osobie.

Jak zawsze w przypadku takich przedsięwzięć, mamy do czynienia z wielością technik malarskich i – szerzej – sposobów widzenia świata. Na przykład Marija Novaković, najmłodsza uczestniczka pleneru, zaproponowała oryginalną technikę „szkiców na płótnia”. Barbara Kastelec swe fantazje na tematy roślinne wpisała w kolisty „kadr”, jak gdyby był to widok przez mikroskop czy lunetę. Marija Rus w pastelowym pejzażu skontrastowała geometryczne kontury pól z nieostrością płynących nad nimi obłoków. Dyptyk Joanny Zajac-Slapničar portretuje przysłonięte odrealniającą mgiełką postacie dziewcząt, prawdopodobnie tancerek… Nie mniej oryginalnie prezentuje się „Pole makowe” i widok zabytkowego kościoła pędzla Stanisława Stacha, artysty konsekwentnie ostatnio rozwijającego technikę malowania architektury nawiązującą do swoistej mozaiki. Tutaj połączył ją z elementami swojego wcześniejszego malarstwa, poprzez wprowadzenie celowo uproszczonych, zgeometryzowanych sylwetek drzew.

Marek Andała,

Marek Andała, „Przy świętej Annie”, pastel olejna

26 września 2014

Spotkanie poetyckie z Magdaleną Gałkowską

Poetka z Poznania, laureatka znaczących konkursów poetyckich (m.in. I nagroda w łódzkim konkursie im. Jacka Bieriezina, w tyskim konkursie zima poezji itd.). Autorka trzech tomów wierszy: Fabryka tanich butów, Toca, Fantom.

24 września 2014

Warsztaty plastyczne prowadzone przez Arkadiusza Królewicza.

Dzieci malowały obrazy inspirując się wystawa „Olkusz inaczej”. Powstała ciekawa kolekcja dziecięcych wizji dojrzałych prac znanych artystów.

19 września 2014

Wystawa malarstwa Dariusza Kalety

Dariusz Kaleta jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki, jednak w swej twórczości koncentruje się na malarstwie sztalugowym. Jego dorobek twórczy obejmuje 11 samodzielnych wystaw oraz udział w wielu ekspozycjach zbiorowych w Polsce, Niemczech, USA i Francji. Należy do formacji artystycznej „Grupa Apellesa”, która w 2011 r. wystawiała w Rzeszowie prace wspólnie z Magdaleną Abakanowicz. W Olkuszu artysta zjawił się w towarzystwie Grażyny Lewczuk, którą przedstawił jako swoją muzę i… modelkę (wśród wystawianych dzieł znalazł się m.in. jeden z jej portretów). W galerii BWA malarza przywitał Olgerd Dziechciarz oraz całkiem liczna grupa zwiedzających. Dyrektorowi Stanisławowi Stachowi pełnienie honorów galerii uniemożliwił służbowy wyjazd.

Dariusz-Kaleta-1019_imagelarge

18 sierpnia 2014

Wystawa ze zbiorów własnych GSW BWA w Olkuszu pt „Olkusz inaczej”.

Korzystając z faktu, że GSW BWA dysponuje okazałym zbiorem prac współczesnego malarstwa, grafiki, plakatu i rzeźby artystów polskich i zagranicznych wystawa „Olkusz inaczej” zapoczątkowano tradycję organizowania wystaw wybranych dzieł z własnej kolekcji. Na prezentację „Olkusz inaczej” złożyły się prace tak tradycyjne, jak i abstrakcyjne, których tematem był Olkusz, jego architektura i najbliższa okolica. Wśród wystawianych artystów byli m.in. ś.p. Andrzej Czarnota , Andrzej Gutfeld, Anna Płachecka, Krzysztof Grajczak i inni.

Andrzej Sobieraj,

Andrzej Sobieraj, „Olkuski rynek”, olej

22 sierpnia 2014

Wystawa malarstwa Justyny Błońskiej

„Jestem świętością i codziennością twoją”, „Na zielonej kanapie zmieniają się osoby”, „Za horyzontem” to tytuły tylko trzech z 54 intrygujących prac, prezentowanych na wystawie w olkuskiej GSW BWA. Ich autorką jest Justyna Błońska, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Obrazy artystki są interesującymi kompozycjami wprowadzającymi widza w niezwykły świat. Wśród nich znajdziemy pejzaże i przemyślane układy kształtów. Prace opatrzone zostały sugestywnymi nazwami. Dzięki nim na płótnach i kartonach można dojrzeć więcej. Błońska sprawnie posługuje się kolorem. Ciekawie komponuje malowane płaszczyzny. Stworzone przez nią konfiguracje z jednej strony dążą ku abstrakcji, z drugiej upodabniają się do świata rzeczywistego. Płótna przedstawiają otoczenie człowieka. Natomiast jego samego trudno tu odnaleźć. Namalowane światy nie są jednak wolne od jego działań. Zdaje się, że był w obrazowanych przestrzeniach na chwilę przed ich uwiecznieniem. Prace malarki pozwalają na subiektywne wędrówki wyobraźni. Każdy zobaczy w nich coś innego, każdy ujrzy w nich elementy ze swojego bagażu doświadczeń. Nie ma tu ani przepychu, ani chaosu. Jest gra temperatur, treść, forma.

Autorka omawianych dzieł urodziła się 1980 r. Dyplom obroniła w 2005 r. w pracowni malarstwa J. Szmyd-Sikory. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, fotografią oraz projektowaniem graficznym. Dotychczas miała kilka wystaw indywidualnych i brała udział w wielu zbiorowych. Jest uczestniczką międzynarodowych plenerów malarskich, w tym Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto” Olkusz.

Błońska Justyna

25 lipca 2014

Wystawa malarstwa Tomasza Awdziejczyka

Urodzony w 1961 roku w Warszawie. Studia – Wydział Sztuk Pięknych UMK Toruń i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Janusza Przybylskiego w 1988 roku. Uprawiane techniki: malarstwo i ceramika artystyczna. Prace w kolekcji Delavsky Dom – Słowenia i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wystawy indywidualne w Warszawie, Brodnicy, Kaliszu. Udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wiceprezesa Okręgu Warszawskiego ZPAP.

IMG_8445

21 lipca 2014- 30 lipca 2014

X Międzynarodowy Plener Malarski Srebrne Miasto Olkusz 2014

Plener zaczął się 21 lipca. Uroczyste otwarcie nastąpiło w schronisku Jura na olkuskim osiedlu Pakuska, gdzie artyści byli zakwaterowani. Uczestników pleneru przywitali: dyrektor Galerii BWA Stanisław Stach i wiceprezes warszawskiego oddziału Polskiego Związku Artystów-Plastyków Tomasz Awdziejczyk. Odczytano też list od Marszałka woj. małopolskiego Marka Sowy. W programie tegorocznego pleneru – jak zwykle – znalazło się kilka z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Ziemi Olkuskiej. Artyści zjechali do Kopalni Pomorzany, byli w podziemiach olkuskiego Ratusza, w bazylice pw. św. Andrzeja w Olkuszu, na Pustyni Błędowskiej oraz na zamku w Ogrodzieńcu. W Krakowie artyści podziwiali wystawy w Muzeum Narodowym, czyli prezentację genialnego reżysera Stanleya Kubricka (m.in. „Lolita”, „Odyseja kosmiczna 2001”, „Barry Lyndon”, „Lśnienie”, „Mechaniczna pomarańcza”, „Oczy szeroko zamknięte”) oraz wystawę dzieł innego geniusza, polskiego malarza tworzącego w II poł. XIX w., Maksymiliana Gierymskiego (m.in. słynny „Patrol powstańczy – pikietę”). Wisienką na torcie była wystawa poświęcona rzemiosłu polskiemu (od średniowiecza). Wrażeń co niemiara. A jeszcze tego samego dnia, wieczorem bawili się w Golczowicach, w gościnie u Beaty i Witolda Walków. To był niezapomniany wieczór.

W kolejnych dniach Plener „Srebrne Miasto” odwiedził Rabsztyn. Zamek i jego otoczenie bardzo się uczestnikom pleneru spodobały. Zaciekawiła np. chata Kocjana – dom rodzinny olkuskiego przedwojennego konstruktora lotniczego; człowieka, który dowodził specjalną komórką AK do spraw tajnej niemieckiej broni V-1 i V-2. Mówi się o Antonim Kocjanie: „Człowiek, który wygrał II wojnę światową”. Ten dzielny olkuszanin został rozstrzelany przez Niemców w 1944 r.. W trakcie pleneru otwarto też wystawę malarstwa Tomasza Awdziejczyka, którą do 17 lipca można podziwiać w olkuskim BWA.

Oficjalne zakończenie pleneru odbyło się 29 lipca w schronisku Jura. Swoją obecnością zaszczycili je Poseł na Sejm Lidia Gądek i burmistrz Olkusza Dariusz Rzepka oraz wspaniali gospodarze, organizatorzy zabawy w Golczowicach: Beata i Witold Walkowowie. Podczas uroczystej kolacji goście serdecznie podziękowali artystom za przyjazd na Ziemię Olkuską, ci z kolei dziękowali za gościnę. Prezes ZPP Tomasz Awdziejczyk zwrócił uwagę na znaczenie nie tylko olkuskiego pleneru, ale także, a nawet przede wszystkim znakomitej kolekcji sztuki współczesnej, która znajduje się w zbiorach olkuskiego BWA. „To bezprecedensowy zbiór sztuki współczesnej w Polsce” – powiedział. Dodajmy, ze zbiór ten, który już liczy ok. 300 prac.

1511

1637

11 lipca 2014

Wystawa Barwy Małopolskie Dla Jana Pawła II

Wystawa udostępniona BWA Olkusz przez Galerię BWA w Miechowie. Autorzy, których prace zostały zaprezentowane w Olkuszu to: Krystyna Olchawa , Stanisław Białogłowicz, Marek Tomasik, Eugeniusz Molski, Halina Budziszewska, Ewa Kutermak – Madej, Leszek Misiak, Stanisław Chomiczewski, Ryszard Kowalewski, Marek Hołda, Anna Dziubas, Eugeniusz Waniek, Saulius Kruopis, Miro Bucher, Józef Zelek, Wojciech Ćwiertniewicz, Krzysztof Kolarz, Stanisław Mazuś, Krystyna Nowakowska, Dorota Sak, Antoni Górnik, Orest Tsyupko, Mirosław Szumerowski, Wincenty Kućma, Walter Maringer, Franciszek Maśluszczak, Antoni Wróblewski, Marek Sak, Reija Remes, Jaroslav Uhel, Ilona Gonsowskaja, Arkadiusz Waloch, Joanna Błońska, Allan Rzepka i Paweł Olchawa, który zaszczycił swoją obecnością podczas wernisażu. Ekspozycja prezentowana była na II piętrze galerii i składała się z 34-ech obrazów i 2-óch rzeźb.

1442

27 czerwca 2014

Wystawa malarstwa Stanisława Mazusia

W olkuskiej galerii Sztuki Współczesnej BWA można było oglądać ekspozycję obrazów Stanisława Mazusia – cenionego w Polsce i Europie malarza, który w swoim dorobku ma przeszło 200 wystaw indywidualnych. Do Olkusza przyjechały prace z kilku ostatnich lat jego twórczości, w tym wiele autoportretów, które są znakiem rozpoznawczym tego artysty. Martwe natury, pejzaże i portrety, wykonane głównie w technice olejnej, to kwintesencja piękna, jakiemu hołduje artysta.

Urodzony w 1940 r. w Lublinie. W latach 1961-1967 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zakończone dyplomem w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Od 1967 r. bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych wystawach, konkursach oraz plenerach. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju, m.in. w Lublinie, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Wałbrzychu, Płocku, Kołobrzegu, Pile, Zielonej Górze, Ustce, Poznaniu, Miechowie, Olkuszu. Nowym Targu, Włocławku, Kętrzynie, Gliwicach, Kaliszu, Tychach, Katowicach, Puławach, Częstochowie, Warszawie, Sopocie, Tarnowie, Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Białymstoku, Opolu, Łomży, Suwałkach, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Wrocławiu, Busku Zdroju, Kielcach, Białej Podlasce, Łodzi oraz Cieszynie, a także za granicą: w Sofii, Pradze, Sztokholmie, Wiedniu, Komarnie, Aix-les-Bains, Mediolanie, Nowym Jorku, Waszyngtonie                           i Bratysławie.

Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Miszkolcu, Madrycie, Moskwie, Ostrawie, Budapeszcie, Sofii, Zagorie, Karlowych Warach, Paryżu, Bayreuth, Ułan Bator, Barcelonie, Bratysławie, Pradze, Atenach, Berlinie, Beuningen.

Prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji. Jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień.

Jedną z prac, dużego formatu martwą naturę z dyniami, artysta podarował Galerii BWA w Olkuszu.

1378

25 czerwca 2014

Koncert Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olkuszu.

18 czerwca 2014

Spotkanie autorskie z Dariuszem Rozmusem

Promocja książki „Wczesnośredniowieczne zagłębie hutnictwa srebra i ołowiu na obszarach obecnego pogranicza Górnego Śląska i Małopolski ( 2 połowa XI- XII/XIII w. )”. Doktor Dariusz Rozmus, ceniony olkuski archeolog, badacz inskrypcji nagrobnych na cmentarzach żydowskich, autor wielu książek, w tym monografii kirkutów w Olkuszu, Sławkowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Pilicy. Znany jest również ze srebrnego skarbu hutnika czyli znaleziska 1099 srebrnych denarów i 1,724 kg lanego srebra z XII w., które w lipcu 2006r. odkryła kierowana przez dra Rozmusa ekipa archeologów w Łośniu, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Członek Grupy Przyjaciół z Olkusza uhonorowanych Nagrodą im. Ks. Stanisława Musiała za utrwalanie pamięci o olkuskich Żydach.

13 czerwca 2014

W naszej Galerii odbyła się Konferencja poświęcona 72 rocznicy likwidacji przez Niemców getta w Olkuszu i wywozu olkuskich żydów do obozu Auschwitz – Birkenau.

Konferencję prowadził Ireneusz Cieślik.
IMG_6764

12 czerwca 2014

Spotkanie autorskie z Anną Nasiłowską
Anna Nasiłowska. Ur. w Warszawie, matura w IV LO im. Adama Mickiewicza. Laureatka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Ukończyła polonistykę na UW ( nagroda im. Wacława Borowego, Primus Inter Pares, dyplom z wyróżnieniem). Potem pracowała jako dziennikarz, następnie: na studium doktoranckim Instytutu Badań Literackich PAN. Od 1987 – pracownik naukowy IBL PAN, od 2010 roku profesor zwyczajny. Od 1990 roku – w redakcji dwumiesięcznika “Teksty Drugie“. Od 2007 kierownik studium creative writing (pracowni literackiej) przy IBL PAN.

Debiutowała w prasie literackiej w 1977 roku, cyklem wierszy ogłoszonym na łamach miesięcznika “Nowy Wyraz”. Od 1978 – publikuje teksty krytyczno-literackie. Pisała: wiersze, prozę poetycką, miniatury prozatorskie, opowiadania, reportaże, eseje, szkice, recenzje, hasła encyklopedyczne, artykuły publicystyczne i naukowe. Próbowała także mieszać różne gatunki ze sobą, co powoduje trudności w klasyfikacji wielu tekstów. Opublikowała książki: “Poezja opisowa Stanisława Trembeckiego” (1990), Kazimierz Wierzyński” (1991), “Miasta” (1993), “Trzydziestolecie” (1995), “Domino” (1995), “Literatura współczesna” (1997), “Persona liryczna” (2000), “Księga początku” (2002), “Czteroletnia filozofka” (2004), “Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir” (2006), “Wielka ciekawość” (z Elżbietą Lempp, 2006), “Literatura okresu przejściowego” (2006), „Wielka Wymiana Widoków” (2008). „Historie miłosne” (2009). „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak. Biografia poetki” (2010), „Konik szabelka” (2011). „Wolny agent Umeda i druga Japonia” (2013), „Żywioły” Wiersze i proza poetycka (2014).

1328

6 czerwca 2014

Koncert Alan Benzie Trio

W BWA w Olkuszu odbył się koncert Trio muzycznego utworzonego przez wybitnego szkockiego pianistę młodego pokolenia Alana Benzie. Trio tworzą: kontrabasista Andrew Robbs oraz perkusista Marton Juhasz.. Przyjazd muzyków do Polski odbywa się w ramach projektu „Aberdeen – Cracow Jazz Bridge” mającym na celu międzynarodową wymianę zespołów jazzowych.

Alan Benzie OLKUSZ

4 czerwca 2014

Spotkanie autorskie z Łukaszem Jaroszem

Łukasz Jarosz ur. 1978. Poeta, muzyk. Perkusista, wokalista i autor tekstów grup: Chaotic Splutter, Lesers Bend, Mgłowce, Zziajani Porywacze Makowców. Autor sześciu tomów poetyckich: Soma (2006), Biały tydzień (2007), Mimikra (2010), Spoza (2011), Wolny ogień (2011), Pełna krew (2012). Laureat wielu konkursów poetyckich, m.in.: im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, im. Rafała Wojaczka, im. Rainera Marii Rilkego. Jego debiutancka książka poetycka Soma została wyróżniona I nagrodą w Konkursie Młodych Twórców im. Witolda Gombrowicza Fundacji Kultury oraz otrzymała nagrodę Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy (2007). Pełna krew została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Wisławy Szymborskiej (2013). Jego wiersze tłumaczone były na język chorwacki, włoski, angielski i niemiecki. Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Gazecie Wyborczej, Twórczości. Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem.

20 maja w krakowskim wydawnictwie ZNAK ukazał się siódmy już tom wierszy Łukasza Jarosza p.t. „Świat fizyczny”. Spotkanie w Galerii Literackiej przy Galerii BWA w Olkuszu, przy ul. Szpitalnej 32, było pierwszym spotkaniem promującym nowy tomik.
Jarosz Łukasz

30 maja 2014

Wernisaż wystawy Artystów Olkuskich

W BWA coroczna wystawa „Artyści Olkuscy 2014”. Ekspozycja stanowiła przekrój dokonań twórczych mieszkańców powiatu olkuskiego i, jak co roku, jej wernisaż zgromadził pełną salę gości. W tym roku zaprezentowano prace 49 twórców, w znakomitej większości wszystkim dobrze znanych. Pojawiły się też nowe nazwiska, co świadczyć może i niesłabnącym zainteresowaniu taką formą wyjścia ze swoimi pracami do szerszej publiczności.

Wystawa Artystów Olkuskich, obok Wystawy Fotografików Olkuskich organizowanej od kilku lat przez MOK, to formuła, która cieszy się dużą popularnością z kilku powodów. Po pierwsze daje możliwość każdemu twórcy na zaprezentowanie swoich prac i konfrontację z widzem. Stwarza zatem doskonałą szansę na promowanie naszych, miejscowych talentów. Z kolei bacznie obserwujący to, co dzieje się w olkuskiej kulturze, mają możliwość na prześledzenie tego, jak zmienia się warsztat poszczególnych artystów. Wystawa jest pewnego rodzaju przeglądem twórczości olkuszan. Mocną stroną tej idei jest również bogactwo technik i tematyki. Każdy z oglądających powinien znaleźć coś, co odpowiada jego estetyce. Fotografie, olej na płótnie, akwarele, pastele, ikony, akryl, grafika komputerowa, ceramika, kowalstwo artystyczne to tylko niektóre formy ekspresji, na jakie zdecydowali się olkuscy artyści. Wystawa Artystów Olkuskich stanowi nie tylko połączenie wspomnianych aspektów, ale łączy również profesjonalistów i tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w sztuce, nierzadko z dużym powodzeniem. Wśród twórców znajdziemy osoby w każdym wieku, a rozmowy kuluarowe podczas wernisażu są często początkiem relacji mistrz-uczeń, jakże owocnej w przypadku każdych działań twórczych. Obok prac uznanych, dojrzałych malarzy znajdziemy zdjęcia młodych fotografów, co stanowi interesujący kolaż twórczy. Inicjatywy tego typu sprzyjają integracji środowiska kulturalnego, dają możliwość wzajemnej recenzji, są przyczynkiem do powstawania kolejnych przedsięwzięć kulturalnych.

Wśród zgromadzonych w tym roku prac nie mogło zabraknąć tych, których autorzy są od lat doskonale znani w Olkuszu i poza nim, a ich twórczość doczekała się wielu indywidualnych wystaw. Wystarczy wspomnieć choćby Annę Kajdę, Annę Płachecką-Śniadach, Damiana Pachę, Jerzego Kantorowicza, Jacka Majcherkiewicza, Klaudię Zub-Piechowicz, Mariusza Połecia, Stanisława Jakubasa, czy też Stanisława Stacha. Wśród najmłodszego pokolenia twórców nie sposób nie zauważyć z roku na rok lepszych prac fotograficznych i graficznych. Tutaj należy wymienić grafikę komputerową Łukasza Dwornika, wykonaną w szlachetnej technice gumy dwuchromianowej pracę Andrzeja Karonia, czy też zdjęcia Piotrka Kajdy, których nie powstydziłyby się najlepsze żurnale. Dobrych i bardzo dobrych prac było znacznie więcej, więc warto było wybrać się do Galerii Sztuki Współczesnej, żeby je wszystkie zobaczyć.

1155

27 maja 2014

Wykład z historii sztuki „Ikony dawniej i dziś”, prowadząca: Patrycja Cembrzyńska

28 maja 2014 roku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu odbył się wykład „Ikony dawniej i dziś”. Prowadzącą była Patrycja Cembrzyńska, a słuchaczami klasa I „c”  z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu wraz z ich nauczycielką Małgorzatą Kocjan. Patrycja Cembrzyńska to absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Skończyła ona także Studia Podyplomowe w Zakresie Gender – Kulturowej Tożsamości Płci (UJ)  i Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury (SGH). Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki. Naucza na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Napisała książkę „Wieża Babel. Nowoczesny projekt porządkowania świata i jego dekonstrukcja”. (źródło: http://wydzialsztuki.up.krakow.pl/ ) Prowadząca zapoznała uczniów z takimi pojęciami jak Theotokos, Mandylion, Veraikona czy Acheiropoietos.  Mówiła o teologii ikony , jej kanonie i kulcie. Dokonała analizy wybranych dzieł m.in. Hansa Memlinga, Andrieja Rublowa, Kazimierza Malewicza, Jerzego Nowosielskiego. Wykład wzbogacony został o kolorowe ilustracje wyświetlane za pomocą rzutnika na ścianie. Zbieg okoliczności sprawił, że po wykładzie uczniowie mogli przyjrzeć się prawdziwym ikonom wiszącym w sali wystawowej galerii. Były to prace Kazimierza Forgacza, Ryszarda Ślęczki i Anny Kościelniak. Ikony te były ekspozytami zbliżającej się wówczas wystawy Artystów Olkuskich.

998

23 maja 2014

Spotkanie autorskie z Januszem Zasadą

Galeria Sztuki Współczesnej  BWA w Olkuszu gościła podróżnika  Janusza „Jasia” Zasadę. Tematem wizyty był jego kilkunastoletni pobyt w Afryce. Spotkanie poprowadził Jacek Sypień będący m.in. prezesem Stowarzyszenia Zamek Rabsztyn.

Janusz Zasada pochodzi z Olkusza. Urodził się w 1977 roku. Z kraju wyjechał wiele lat temu. Najpierw pracował we Francji, Hiszpanii i Londynie. Potem wybrał się do Afryki gdzie mieszka już  12 lat, z czego 7 w Ugandzie. Twierdzi, że tam jest jego dom  i nie wyobraża sobie wrócić do Polski na stałe. Afrykańczycy wydają mu się spokojniejsi , szczęśliwsi. Mimo, że standard życia jest u nich dużo niższy niż w Polsce, częściej się uśmiechają i nie gonią bezsensownie za materialnymi przedmiotami. Potrafią cieszyć się z tego co mają. Dużo czasu spędzają na zabawie. Dbają także o estetykę choć w charakterystyczny dla siebie sposób. Choć nie panuje u nich żadna konkretna moda bardzo lubią się stroić i czesać. Najważniejsze by było ładnie i kolorowo, ale także schludnie oraz funkcjonalnie. Jeśli trzeba, do eleganckiego ubrania założą gumiaki i nikogo to tam nie zdziwi. Podczas spotkania w BWA  słuchacze dowiedzieli się o zwyczajach, urokach i trudach życia Afrykańczyków. Bohater wieczoru opowiadał także o wykonywanych przez siebie pracach. Był m.in. przewodnikiem, fotografem, sadził drzewa i pracował w reklamie. Jego dom stoi dla wszystkich otworem: zarówno dla znajomych jak i obcych. Zachęca do zwiedzenia Afryki  i do sadzenia tam drzew w ramach wolontariatu. Piątkowe opowieści Janusza Zasady wzbogacone zostały kolorowymi zdjęciami wyświetlanymi na ścianie galerii. Przybyli mieli okazję zobaczyć nie tylko ludzi tamtych krajów ale także przyrodę jaka ich otacza, w tym niespotykane gatunki zwierząt. Na fotografiach uwiecznione zostały  także zmiany jakie dokonały się w omawianych krajach na przestrzeni lat. Publiczność zapoznała się również z gadżetami przywiezionymi z Afryki takimi jak kapelusze czy malutki bongos. Mieli także okazję spróbować afrykańskiej kawy i herbaty.

976

17 maja 2014

Noc Muzeów

17 maja 2014 r. w olkuskiej galerii BWA po raz pierwszy odbyła się Noc Muzeów. W ramach nocnego zwiedzania można było obejrzeć dwie wystawy:  cykl fotografii „Jura w obiektywie” Franciszka Rozmusa i malarstwo Tomasza Lubaszki. Noc Muzeów to impreza kulturalna, która polega na bezpłatnym udostępnianiu instytucji kultury, muzeów i galerii w godzinach nocnych. Impreza zapoczątkowana została w 1997 roku w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęto organizować podobne i wreszcie na stałe wpisała się w kalendarz imprez w wielu miastach Europy

Do BWA w sobotę zawitało kilkadziesiąt  osób w różnym przedziale wiekowym. Zwiedzający byli pod wrażeniem obecnych wystaw. Zadawali wiele pytań odnośnie oglądanych dzieł sztuki.  Dyskutowali i podziwiali. Najbardziej interesowała ich technika wykonania zdjęć przez Franciszka Rozmusa. Pytali także o sposoby uzyskania faktury obrazów przez Tomasza Lubaszkę. Klimatu imprezie dodała nocna pora. Wreszcie z oferty galerii mogli skorzystać Ci, którzy za dnia są zapracowani Swoją obecnością zaszczycili : malarz Zdzisław Kościński i autor jednej z wystaw – Franciszek Rozmus.

W tą samą noc jeszcze jedna instytucja w Olkuszu udostępniała zwiedzającym swoje zbiory: Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.

Nocne zwiedzanie aktualnych wystaw: Tomasza Lubaszki – malarstwo i Franciszka Rozmusa – fotografie z cyklu „Jura z góry”.

10305421_10203682642057317_5660095499188950344_n

16 maja 2014

Spotkanie autorskie z Miłoszem Biedrzyckim

Krakowski poeta Miłosz Biedrzycki spotkał się z czytelnikami w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu 16 maja 2014 r. Autor promował swój najnowszy zbiór wierszy, zatytułowany „Porumb”. Biedrzycki, często podpisujący się też skrótem: „MLB”, bywa  w ostatnich latach częstym gościem olkuskiej galerii. Nic w tym dziwnego. Jako autor bardzo aktywny twórczo, średnio co dwa lata (nieraz co roku!) może pochwalić się nowym tomikiem poezji. Stwarza to okazję do kolejnych spotkań autorskich. W zeszłym roku prezentował utwory z tomu „Życie równikowe”, będącego wyborem z jego całej dotychczasowej twórczości. Nowy, dziesiąty już tomik jest zbiorem nowych utworów. Zbiorek nosi tytuł „Porumb”, który w języku rumuńskim oznacza kukurydzę. Miłosz Biedrzycki – urodzony w Słowenii, spokrewniony z wybitnym poetą słoweńskim Tomažem Šalamunem, obecnie tłumacz i popularyzator jego twórczości w Polsce – jakiś czas temu odkrył także rumuńskie korzenie swojej rodziny. Dialogi i konflikty odmiennych kultur są motywem przewodnim wierszy z nowej książki, na równi z nieporozumieniami pomiędzy poszczególnymi ludźmi.

MLB

12 maja 2014

IV Międzyszkolne Konfrontacje Gitarowe

W Galerii BWA Olkuszu odbyły się IV Międzyszkolne Konfrontacje Gitarowe. Impreza zorganizowana została przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Olkuszu. Spotkanie składało się z dwóch części: koncertu i wykładu. Imprezę otwarła Halina Barańska – Flak, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Olkuszu. Spotkanie poprowadził Tadeusz Spyra przedstawiając wykonawców i podając tytuły granych utworów. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie z 5 szkół oraz ich nauczyciele i rodzice. Przed występami odbyło się losowanie odnośnie porządku popisów . Kolejno zagrali uczniowie Państwowych Szkół Muzycznych  w Chrzanowie, Oświęcimiu, Będzinie, Olkuszu i Jaworznie.

9 maja 2014

Wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Lubaszki

Wernisaż odbył się w ostatni piątek (9 maja 2014), a autorem eksponowanych prac jest Tomasz Lubaszka. Artysta urodził się w 1961 roku w Lublińcu. Jest Absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom uzyskał w 1985 roku,  w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego. Na swoim koncie ma wiele nagród, wyróżnień, wystaw zbiorowych i indywidualnych. Ekspozycja w BWA składa się z 26 prac. Charakteryzują je interesujące faktury powstałe przez wykorzystanie przeróżnych materiałów: piasku, sztruksu, a nawet kawałków metalu. W odbiorze prace Lubaszki budzą wysoce estetyczne doznania. Odbiorca czuje wyciszenie i harmonię. Kolorystyka tego malarstwa jest łagodna, nieagresywna. W obrazach panuje cisza. Przemawiają one jednak do odbiorcy  i zmuszają do refleksji. Owiane są tajemnicą. Coś każe widzowi „wejść” w namalowane przestrzenie i badać ich każdy element. Będąc wewnątrz pejzażu „Stogi II” ma się wrażenie jednoczesnej  pustki i nieskończoności. Podążając w głąb ciągle napotyka się te same zmultiplikowane trójkątne kształty. Krajobrazy w tych obrazach sprowadzone zostały do prostych powtarzających się form. Najczęstszym motywem występującym  w prezentowanych pracach Lubaszki są menhiry. To elementy nawiązujące do religii i „Cudów Świata”. Przetworzone według wyobraźni artysty  stają się jeszcze bardziej interesujące niż te rzeczywiste. Wewnątrz prostokątnych lub trójkątnych kształtów znajduje się wiele figur „opowiadających” różne historie. Rzadziej widać w nich zarysy ludzkich postaci. Gdy już się pojawiają to w taki sposób, że przywodzą na myśl starożytne malarstwo jaskiniowe. Innymi motywami omawianych prac są niezwykłe góry (kojarzące się  z piramidami), procesje, a także kontenery. Te ostatnie: użytkowe i widywane na co dzień, zwykle kojarzące się źle, tu nabierają zupełnie innego charakteru. Nie są już odpychające lecz budzą zainteresowanie. Uwaga skupiona zostaje na podziale obrazu, fakturach  i uproszczonych formach.  Tematy obrazów Tomasza Lubaszki są pretekstem do pokazania sposobu w jaki postrzega świat. W jego twórczości nie brak światła i duchowej atmosfery. Artysta dotyka obszarów różnych kultur i religii. Wystawę można było oglądać do ok. 26 maja 2014 r.

827

26 kwietnia 2014

Koncert muzyki klasycznej

Wykonawcy: JOANNA TESARCZYK – altówka ALEKSANDER TESARCZYK – klarnet DAGMARA NIEDZIELA – fortepian.

748

25 kwietnia 2014

Wernisaż wystawy fotografii „Jura w obiektywie” Franciszka Rozmusa. Zamki i kościoły na Jurze.

W BWA otwarto wystawę zdjęć zamków i kościołów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Fotografie, z pomocą drona, zrobił olkuski fotografik, właściciel stacji Olkusz TV, Franciszek Rozmus. Zachwycające zdjęcia dzienne i nocne kościołów w Olkuszu, Bolesławiu czy zamków w Ogrodzieńcu, Rabsztynie lub Będzinie, prezentowane są w sali na pierwszym piętrze.

721

18 kwietnia 2014

Wernisaż wystawy malarstwa Doroty i Marka Sak

8 kwietnia 2014 r. w GSW BWA w Olkuszu odbył się wernisaż wystawy malarstwa Doroty i Marka Saków.  Rozpoczęcie uroczystości przewidziano na godz. 18.00. Pomimo, iż był to Wielki Piątek oglądających nie zabrakło.

Ekspozycję można było oglądać do ok. 6 maja. Składła się ona z 35 obrazów o dużych formatach. Płótna, które zapełnione zostały kobiecą ręką przypominają struktury wizualne. Tworzone są z organicznych kształtów kojarzących się  z liśćmi, porami roku. Znajdziemy też wśród nich kwiaty, zebry i nie tylko. Obrazy artystki działają na widza przede wszystkim za pośrednictwem kolorów o różnych temperaturach. Przedstawione kompozycje są otwarte. Wypełnia je rytm i liczne podziały. Każdy z obrazów budowany jest za pośrednictwem powtarzanego modułu.

Drugą część wystawy stanowiły obrazy Marka Saka. Przedstawiają kosmos i narodzimy wszechświata. Płótna artysty wypełnione są geometrycznymi i organicznymi kształtami oraz rozpływającymi, przechodzącymi jednymi w drugie plamami. Zderzają się one ze sobą i wybuchają. Obrazują chaos, z którego ma się zrodzić porządek w naturze.

Artysta podarował Galerii jedną ze swoich prac.

Sak

24 marca 2014

Promocja zbioru opowiadań serbskiego pisarza i poety Refika Ličiny pt. „Szklarnie”. Szklarnie” – to tytuł książki, której autorem jest serbski pisarz Refik Ličina. 24 marca 2014 roku tę interesującą publikację promowano w olkuskiej galerii BWA.

Refik Ličina jest poetą, prozaikiem i tłumaczem literatury. Przyszedł na świat w Czarnogórze w 1956 roku. Do 1992 roku mieszkał w Nowym Pazarze, gdzie pracował jako bibliotekarz. Po wybuchu wojny między krajami byłej Jugosławii wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. Opublikował kilka tomików wierszy i dwa zbiory opowiadań. Jeden z nich, „Szklarnie”, całkiem niedawno, bo w marcu 2014, ukazał się po polsku nakładem krakowskiego wydawnictwa „Nokturn”. To pierwsza książka tego pisarza wydana w książce. Udział samego autora w olkuskiej promocji „Szklarni” nie był możliwy. Godnie jednak reprezentowali go Agnieszka Żuchowska-Arendt – tłumaczka książki oraz Marcin Staszewski – współwłaściciel wydawnictwa. Translatorka przeczytała zebranym kilka opowiadań Refika Ličiny ze zbioru „Szklarnie”. To niezwykłe historie, z elementami realizmu magicznego, nieraz utrzymane w nastroju snu. Nie znaczy to jednak, by były oderwane od życia! Przeciwnie, wszystkie mówią o realnym świecie, choć niekoniecznie wprost. Na przykład ogromnie celną metaforą wojny w Jugosławii jest krótka proza o „modzie na trumny”, która nagle zapanowała wśród młodych ludzi… Inne opowiadanie, o motylach, to równie trafna alegoria losu wygnańców. Agnieszka Żuchowska-Arendt opowiadała też o pracy nad przekładem opowiadań Ličiny. Wyjawiła, iż niejednokrotnie musiała konsultować się z samym autorem, pytając o znaczenie takiego czy innego sformułowania. Nie wynika to, broń Boże, z jakichkolwiek braków w jej wykształceniu. Po prostu autor „Szklarni” posługuje się własnym, zupełnie osobnym językiem, wywiedzionym z pewnego prawie już nieużywanego dialektu, a uzupełnionym częstymi archaizmami i, być może, neologizmami. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się również, że literatura polska jest zupełnie nieźle znana serbskim czytelnikom. Liczne książki polskich autorów są tam tłumaczone i wydawane. Tłumaczka i wydawca, podczas rozmów z tamtejszymi miłośnikami słowa pisanego, nieraz bywali przez nich zaskakiwani deklaracjami typu: „Czytałem Różewicza”… Niestety, literatura serbska nie jest równie dobrze znana w Polsce. Owszem, kiedyś – głównie w latach osiemdziesiątych XX wieku – była u nas moda na pisarzy z ówczesnej Jugosławii, ale obecnie jest z tym dużo gorzej. Być może wydawnictwu „Nokturn” uda się na nowo wypełnić tę lukę. Jeśli w języku serbskim powstaje więcej tak dobrych książek, jak „Szklarnie”, to z pewnością warto przybliżyć je polskiemu odbiorcy.

22 marca 2014

Wernisaż wystawy malarstwa Roberta Olszowskiego.

Robert Olszowski ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Jest laureatem licznych konkursów, swoje prace wystawiał w Polsce i za granicą (Austria, Niemcy, USA). Jego obrazy, najczęściej malowane akrylem, są rodzajem osobliwych mozaik. Swoje kompozycje artysta układa z linearnych rysunków ludzkich twarzy, ujętych w sposób maksymalnie uproszczony, zbliżonych do piktogramu. Zawsze są to prace dwukolorowe – np. kreślone czarną linią na białym tle, białą na czarnym, nawet czerwoną na zielonym. Jedne są czytelnymi „układankami” takich schematycznych portretów, inne – plątaniną linii niekiedy tak gęstych, że tworzących swoiste plamy. W większości są statyczne, ale zdarzają się też kompozycje wyraźnie zdynamizowane – jak gdyby szkice z pola bitwy lub… metafora szaleństwa ogarniającego współczesny świat.

Podczas wernisażu dowiedzieliśmy się, że artysta zaczynał swoją drogę twórczą od malowania zupełnie tradycyjnych obrazów „przedstawiających” (nadal zresztą zdarza mu się malować je na zamówienie). Później taka forma sztuki przestała go interesować i przeszedł od niej do swoistej „grafiki na płótnie”, eksperymentów z techniką collage, malowaniem na folii, wydrukiem komputerowym itp.

Jak mówił sam Robert Olszowski, w asyście dyrektora Stanisława Stacha otwierając wystawę, inspiracją do takiego a nie innego malarstwa był dla niego przeczytany kiedyś artykuł o teorii kwantów. Te najmniejsze cząstki energii poruszają się nie płynnym ruchem, lecz skokowo (zawsze w linii prostej). Są tu, a zaraz potem są tam – nigdy nie będąc „w drodze” między punktem wyjścia i dojścia. Tak właśnie wyglądają te obrazy – jak ślady twarzy, które były gdzieś przez moment i po prostu stamtąd znikły, zostawiając jeden jedyny ślad na płótnie.
Jedną z prac artysta ofiarował Galerii.

Olszowski w Olkuszu

19 marca 2014

LEKCJA CZYTANIA z Tygodnikiem Powszechnym.

19 marca 2014 roku w olkuskim BWA odbyła się lekcja czytania z „Tygodnikiem Powszechnym” pod tytułem „Gorset Justyny”. Tematem zajęć był trzeci rozdział drugiego tomu książki „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wykład poprowadził dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek, a jego słuchaczami byli przede wszystkim uczniowie II LO w Olkuszu. „Lekcje czytania” to społeczna akcja „Tygodnika Powszechnego” będąca propozycją cyklu spotkań dla licealistów. Ma ona na celu popularyzację czytelnictwa. Poprzez wspólną lekturę i warsztaty dyskusyjne młodzież ma okazję poznać profesorów literatury, pisarzy i filozofów.Organizatorką spotkania była mgr Agnieszka Grzebinoga, a w przygotowaniach pomagała jej mgr Agata Wandzel -Kluczewska (polonistki z II LO im. Ziemi Olkuskiej).

21 lutego 2014

Wernisaż wystawy pracowni plakatu z katowickiej ASP „pracownia 207 prof Romana Kalarusa”.

Pracownia projektowania plakatu prof. Romana Kalarusa na katowickiej ASP istnieje już od kilkunastu lat. Wielu jej absolwentów to w tej chwili znani na całym świecie artyści i projektanci. Pracownia od początku była miejscem rozmaitych działań twórczych nierzadko wykraczających poza granice tradycyjnie realizowanego plakatu takich jak instalacja, street art czy działania interdyscyplinarne. Wystawa, którą prezentowano w olkuskim BWA zawierała prace obecnych studentów oraz prowadzących pracownię plakatu. Dla wielu z tych utalentowanych młodych ludzi to okazja aby po raz pierwszy skonfrontować swoje prace w profesjonalnej galerii sztuki, dla innych to kolejna z rzędu ekspozycja.

pracownia Kalarusa

12 lutego 2014

Wykład „Czy Baba płynie do Isny? – udział olkuszan w badaniach archeologicznych w Allgau (Niemcy)”.

Prezentowane były zdjęcia artefaktów z wykopalisk z Isny.

85

31 stycznia 2014

Spotkanie ze sztuką „proza i muzyka”.

Było drugie wydarzenie z cyklu spotkań ze sztuką, organizowanych przez Stowarzyszenie ” Po prostu działaj” i GSW BWA w Olkuszu.

„Pierwsze tego typu przedsięwzięcie miało miejsce jesienią ubiegłego roku. Wówczas swoją twórczość prezentowali przedstawiciele poezji mówionej oraz śpiewanej. Tym razem przy mikrofonie staną artyści powiązani z prozą oraz zespół cloud to let.

Tego wieczoru swoją twórczość zaprezentowali:

Olgerd Dziechciarz, Jacek Majcherkiewicz, Konrad Chwast, Adrian Śmiałek i zespół Cloud to let w składzie Patrycja Patrykiewicz (vocal) oraz Bartłomiej Nowak (accoustic guitar) Podobnie jak za pierwszym razem, wydarzenie będzie miało charakter spotkania z artystami i prezentowaną przez nich sztuką. Nie będzie ustalonej tematyki, ani narzuconych ograniczeń. Chcemy, aby każdy z zaproszonych artystów czuł się swobodnie i mógł pokazać kawałek siebie oraz swojej twórczości, w sposób jaki jemu najbardziej odpowiada. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się pomóc w promocji artystów z Olkusza i okolic, a dodatkowo stworzymy atrakcyjną alternatywę na spędzenie piątkowego wieczoru”.

77

24 stycznia 2014

Wernisaż malarstwa Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej pt. „W stronę ciszy” Teresa Kotkowska- Rzepecka

Uczestniczyła w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: w 1974 r. w Wielkiej Brytanii: Londyn, Glasgow, Plymouth, Stockton; w 1974 r. we Francji: Lille; na Węgrzech: Kapöswar 1994 r.; w USA: NIU Art Museum De Kalb Illinois 1994; w Szwecji: Ronneby Kulturcentrum Ronneby 1995 r. Lansmuseum Linköping 2005 r.; w Niemczech: Rathaus Münster 1997 r., Artefactum Wiesbaden 2000 r.; w 1974 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie; w 2007 r. w Galerii Muzeum ASP w Krakowie; 2008 r. Sztuka krakowska po 1945 r. Ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Malarstwo ze zbiorów Nowohuckiego Centrum Kultury, Zagrzeb, Chorwacja; wystawy przedaukcyjne: Bliźniemu swemu… 2008 r., Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Rzeszów; XXII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Galeria ZPAP Kierat; IX Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim, Galeria BWA; w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie Piękno w sztuce; 2009 r. Wystawa prac artystów malarzy krakowskiej ASP, Galeria Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu; Wystawa prac artystów z Krakowa, Galerie iRene Sagan, Essen, Niemcy; Wystawa przedaukcyjna w Sali Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie; w Niemczech Norymberga, Frankfurt; Galeria Malarstwa ASP w Krakowie, Ze zbiorów Muzeum ASP; 2010 r. Postawy Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Rzeszowie, Szydłowcu; X Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim; XXIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie, Galeria ZPAP; 2011 r. Dwudziestu Artystów na XX-lecie Galerii Piano Nobile w Krakowie; Salon 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Ważniejsze nagrody: 1975 r. III nagroda na Konfrontacjach Środowisk Plastycznych w Krakowie; 1976 r. I nagroda: Sztuka dla Krakowa; 1984 r. medal na XII Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie; 2000 r. wyróżnienie na V Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim; 2004 r. I wyróżnienie honorowe na Salonie Zimowym w Krakowie. Za rok 2008 nominowana do najlepszej wystawy w galeriach krakowskich.

W latach 1975, 1977, 1984, 1987, 1999 otrzymała roczne stypendia Ministra Kultury i Sztuki; była też wyróżniona Nagrodami Rektora ASP oraz w 1968 roku otrzymała Medal ASP w Krakowie. W 2005 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Kraków, Muzeum ASP Kraków, Muzeum Diecezjalne Rzeszów, Sztuka Polska oddział w Krakowie, w Nowohuckim Centrum Kultury Kraków, w galeriach BWA w Opolu, Olsztynie, w Urzędach Miasta Krakowa, Myślenic, w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii COR AEGRUM w Krakowie, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, w kolekcji Wyższej Szkoły Filozoficzno Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Teresa Kotkowska Rzepecka

18 stycznia 2014

Warsztaty plastyczne

Wykorzystując jeden z ostatnich momentów, gdy ściany sali głównej olkuskiego BWA zdobiły prace powstałe w 2013 roku na Plenerze „Impresje Mikołowskie (m.in. dzieła tej miary artystów, co: Renaty Bonczar, Joanny Warchoł, Agnieszki Sitko, Stanisława Tabisza, Romana Banaszewskiego, Franciszka Maśluszczaka, Stanisława Stacha, Antoniego Cygana i Krzysztofa Rzeźniczka) w naszej galerii, w sobotę, odbyły się warsztaty plastyczne dla uczniów olkuskich szkół średnich. W zajęciach prowadzonych przez p. Annę Kajdę wzięła udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 i Zespołu Szkół zwanego „Ekonomikiem”.

17 stycznia 2014

Spotkanie autorskie z Olgerdem Dziechciarzem będące promocją jego najnowszej powieści „Małopolski”.

Olgerd Dziechciarz. Prozaik, poeta, felietonista i bloger. Z wykształcenia nauczyciel historii, ale niepraktykujący. Pracował za to w kilkudziesięciu innych zawodach, był m.in.: opiekunem kolonijnym, ratownikiem wodnym, pomocnikiem ślusarza, statystą filmowym, ogrodnikiem i konserwatorem zieleni, tragarzem mebli, cieciem na budowie, stróżem w hurtowniach bananów, oleju spożywczego i alkoholu, dozorcą osadników kopalnianych, roznosicielem ulotek, dziennikarzem i redaktorem, wydawcą oraz współwłaścicielem firmy PR. Obecnie urzędnik i specjalista ds. wystawienniczych Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. W marcu 2013 (wraz z Ireneuszem Cieślikiem, Krzysztofem Kocjanem i Dariuszem Rozmusem) otrzymał Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała, która przyznawana jest za działania na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Autor książek m.in.”Wielkopolski”, „Olkusz dla średnio zaawansowanych” (felietony), „Miasto Odorków” i „poMazaniec” (zbiory opowiadań), „Mniej niż zło” (wiersze).

75

14 stycznia 2014

XII EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO DLA KLAS I – III

14 stycznia 2014r. w Galerii BWA w Olkuszu odbył się finał XII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej. Patronat nad konkursem sprawuje Starosta Powiatu Olkuskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Wójt Gminy Klucze. Prezentacje wierszy pod hasłem: „Leśna przyroda w poezji dziecięcej” wykonywali uczniowie, laureaci eliminacji przeprowadzonych w gminach na terenie powiatu olkuskiego. Spośród 18 uczestników wyłoniono najlepszych.

3 stycznia 2014

XXIII poplenerowy wernisaż wystawy „Impresje Mikołowskie”

Jak co roku w lipcu odbywał się plener malarski, podczas którego uczestnicy z całej Polski przez dwa tygodnie malowali inspirowani urokami naszego regionu. Teraz nadszedł czas na wystawę poplenerową, podczas której artyści zaprezentują swoje prace – zapraszamy do GaleriiBWA w Olkuszu 03.01.02014 na g. 18.00 (wernisaż) Uczestnikami tegorocznego pleneru w Mikołowie byli: Roman Banaszewski, Renata Bonczar, Antoni Cygan, Barbara Kasperczyk-Gorlak, Iwa Kruczkowska, Franciszek Maśluszczak, Dariusz Miliński, Stefan Poniewiera, Henryk Ożóg, Krzysztof Rzeźniczek, Maria Samborska, Agnieszka Sitko, Stanisław Stach, Jan Szmatloch, Stanisław Tabisz (komisarz artystyczny pleneru), Joanna Warchoł. Tym razem tylko jeden artysta biorący udział w plenerzy przyjechał z zagranicy. Vratislav Varmuża jest Czechem z Ostrawy.

Henryk Ożóg