Wydawnictwa literackie BWA w Olkuszu

Michał Banaszak

“Miejsca”

Redakcja: Adam Wiedemann

ISBN 978-83-62489-10-7

Wydawca Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu, Biblioteka Frazy). Książka jest nagrodą główną w XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia – Olkusz 2017.

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii „poezja” za 2018 r. otrzymał Michał Banaszak za tomik „Miejsca” (wydawca GSW BWA Olkusz 2018).
– To ogromna przyjemność czytać i interpretować, spierać się o literaturę w dzisiejszych czasach – mówił prof. Dr hab. Jerzy Madejski. – Nagrodzony tomik „Miejsca” to poetycki przewodnik po Zielonej Górze, każdy spacer jest wyjściem od nowa, czasem to wynoszenie śmieci, czasem gruzowisko, czasem łazienka poety.

Michał Banaszak urodził się w 1988 r. w Zielonej Górze, gdzie mieszka i pracuje. Absolwent filologii angielskiej i prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2016 r. debiutował zbiorem wierszy “Piosenka o rozpadzie” jako laureat krakowskiego Konkursu Poetyckiego im. A. Świrszczyńskiej – „Książkowy Debiut Poetycki”. “Miejsca są jego kolejną książką poetycką.

BANASZAK-Michal

 

 

 

 

Paweł Podlipniak

„Herzlich Endlösen”

Gatunek: Poezja
Wydawca: Galeria BWA w Olkuszu/ Fraza/ Inicjatywa Wydawnicza Pantuniestał Radom
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-62489-07-7

Paweł Podlipniak (ur. 1968) z wykształcenia historyk, z zawodu dziennikarz,
Autor tomików poetyckich: „Aubade Triste” (wyd. MBP Radom 2010) , „Karmageddon” (Salon Literacki, Warszawa 2012), „Madafakafares” (GWA BWA Olkusz/Inicjatywa Wydawnicza Pantuniestał Radom 2014), „Herzlich Endlösen” ((GWA BWA Olkusz 2017).

Publikacje wierszy w prasie literackiej: „Arterie”, „Kozirynek”, „Miesięcznik Prowincjonalny”, „Notatnik Satyryczny”, „Topos” , „RED”, „Fraza”, „FA-art”, „Bliza”, „Fragment”, „Helikopter”, „Autograf”.
+ tomiki pokonkursowe.
Laureat ponad 100 ogólnopolskich konkursów poetyckich. Od stycznia 2018 r. członek SPP. Redaktor działu „Prezentacje/debiuty” miesięcznika internetowego „Salon literacki”.

Można sobie wyobrazić sytuację niezrozumienia niektórych wierszy Pawła Podlipniaka z powodu ich nadmiernego zaangażowania. Wprawdzie zaangażowanie zostało ostatnio tak sformatowane, że tacy odmieńcy, jak Podlipniak, w antologiach owego, ujętego w ścisłe rygory, zaangażowania zdecydowanie się nie mieszczą, wystarczy jednak popatrzeć szerzej i dojrzeć otwartość postawy, by nie mieć żadnych wątpliwości. Tu monolog liryczny tworzy się w zwarciu z materią publicystyczną. Problem w miarę racjonalnego odbioru (bo z żadnym mistycyzmem czy rozdętym symbolizmem nie mamy do czynienia) polega na ilości bodźców płynącym w stronę odbiorcy i na stopniu ich zagęszczenia. To nie zarzut, lecz próba scharakteryzowania poetyki, która sprawia wrażenie, że w takiej postaci może zaistnieć tylko na szczególnie wysokich obrotach. A „obroty” dotyczą prócz intensywnego zagęszczania obrazów społecznej uwagi i ludzkiej odwagi także dykcji opartej na silnym i zmiennym rytmizowaniu wypowiedzi. Wiersz Podlipniaka działa wielostronnie, jest niezwykle bogaty w nawiązania i aluzje literackie, muzyczne, historyczne, ciągnie za sobą długi sznur uruchamianych na chwilę „epizodów tradycji” – słowem, robi wszystko, by zamazać, misternie zorkiestrować i rozpisać, publicystyczną powierzchnię. Z drugiej strony patrząc, wydaje się, że nie o zamazywanie tu chodzi, lecz uwydatnianie wyraziście określonego gestu politycznego, opowiadanie się po stronie. […]
Przecież już sam tytuł nie jest przypadkową grą słów, lecz uderzeniem w naszą codzienną ospałość, nasze domowe ciepełko. Podlipniak krzyczy tym tytułem, jak zresztą wieloma ekspresjonistycznymi fragmentami swoich wierszy. Herzlich endlösen… Nawiązania do Holokaustu, do „ostatecznego rozwiązania” przeniesione w nasze tu i teraz […]
Podlipniak wydaje się już zniecierpliwiony czy zmęczony „retoryką zaangażowania”, frazeologicznymi sztuczkami, grami obliczonymi na przypodobanie się akademickim oficjelom poprawnego zaangażowania, i w niektórych wierszach po to przekracza granicę smaku i umiaru, żeby rzeczywiście wstrząsnąć.

Karol Maliszewski

pawel-podlipniak-herzlich-endlosen

 

Marta Tomczyk-Maryon
„Sto par bytów”
Gatunek: Poezja
Wydawca: Galeria BWA w Olkuszu/Fraza
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-944457-3-7

W 2015 roku Marta Tomczyk-Maryon wygrała konkurs poetycki im. Kazimierza Ratonia. Zgodnie z jego regułami, tegoroczna edycja była okazją do premiery tomu wierszy laureatki. Rezultat: bardzo interesująca książeczka pod tytułem „Sto par bytów”.
Już sam tytuł budzi skojarzenia z poezją lingwistyczną. I nie jest to trop mylny – gry słowne są nieodłączną cechą tej poezji. Nie oznacza to zaraz, byśmy mieli do czynienia z jakimś kolejnym neolingwizmem. Nie, język w żadnym sensie nie jest głównym tematem wierszy pomieszczonych w tomie. Zarazem jednak zabawy słowne nie pełnią wyłącznie roli ozdobnej. Na przykład tytułowe „Sto par bytów”, oczywiście kojarzące się ze stoma parami butów, jest celną figurą konsumpcjonizmu…
Poetka konsekwentnie posługuje się tym, co niegdyś zwano u nas „wierszem różewiczowskim”. Inaczej mówiąc, rytmika jej utworów jest intonacyjno-składniowa z subtelną domieszką tonizmu: „Pamiętać, aby jeść / (najlepiej trzy razy dziennie), / zmieniać ubranie / (przynajmniej co drugi dzień)” („Osiem (Elegia na odejście przyjaciela)”). Strofy pisze najczęściej nierównej długości, ściśle podporządkowując je intonacji, podobnie jak wersy.
Skojarzenie z Różewiczem ma zresztą szerszy zasięg, przekraczający ramy wersyfikacji. Samo podejście poetki do rzeczywistości współbrzmi z twórczością autora „Spadania”. Dotyczy to szczególnie krytyki współczesnego świata z jego masową konsumpcją i masową kulturą. Jednak Tomczyk-Maryon w żadnym wypadku nie kopiuje Różewicza. Tam, gdzie on bywał skrajnie dosadny, ona ogranicza się do finezyjnej kpiny.

C.d recenzji na stronie:
https://afront.org.pl/pewnym-krokiem-jednej-parze-bytow/

100pb

 

 

 

 

Brian Turner
“Tutaj, kulo”
s. 72
Data wydania: 2015
Wydawca: GSW BWA w Olkuszu, Galeria Literacka przy BWA, Inicjatywa Wydawnicza PANTUNIESTAŁ.

Brian Turner to poeta amerykański. Służył przez siedem lat w Armii Stanów Zjednoczonych. Przez rok był dowódcą w Iraku w 2 Dywizji Piechoty. Wcześniej stacjonował w Bośni-Hercegowinie z 10 Dywizją Górską. Turner jest autorem wspomnień My Life as a Foreign Country (W.W. Norton 2014) oraz zbiorów wierszy Tutaj , kulo I Phantom Noise. Jego wiersze i eseje były publikowane w „The New York Times”, „National Geographic”, „Harper’s”, „Volture Magzine”, „Poetry Daily” i wielu innych. Jest dyrektorem Wydziału Studiów Zaocznych w Sierra Nevada Collage.

“Masz wrażenie, że ta wojna toczy się między czystym dobrem a czystym złem? Myślisz, że ona się toczy w jakimś konkretnym kraju? Iraku? Afganistanie? Syrii? Libii? Wydaje Ci się, że to naprawdę Brian Turner, żołnierz 3 Brygady patrzy przez lunetę na kobietę wieszającą pranie? Czy to Ty, ja i wszyscy inni? Poezja Turnera nawet nie stawia pytań, bo nie ma na to miejsca i czasu. Jest jak prosty meldunek. Tym razem to meldunek z pierwszej linii, dosłownie i w przenośni. Ta wojna się nie skończyła i nigdy się nie skończy. Poczytaj, może zrozumiesz. To nie jest proste mimo pozornie prostych wierszy.”

Radosław Wiśniewski

Turner

 

 

 

Radosław Wiśniewski
Inne bluesy
Gatunek: Poezja
Wydawca: Galeria BWA w Olkuszu/Fraza
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-940677-8-6

Książka poetycka laureata II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia, którego organizatorem jest Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu.

“Blues to w muzyce największy z sędziów niekończącej się teraźniejszości naszego świata. W dawnych czasach jego twórcami były kolosy, które nadały prawa ludziom o krótkiej pamięci. Pierwszym z tych praw było komentowanie, drugim przestrzeń na skargę, smutek i radość, a trzecim blask wynikający z przestrzegania proporcji pomiędzy życiem ziemskim i tym najbliższym ludzkiej duszy, światem Mojo. Radosław Wiśniewski opowiada nam o czasie współczesnym, który jest dla niego bliznami i uśmiechem w jednym. Blues znów wrócił do domu, tak jak poeta wrócił do swej głębi i zapisał ją na skrawkach papierów naszych cywilizacji.”
Raphael Rogiński

Inne bluesy

 

Piotr Maur

“Po papierosy i z powrotem”.

Data wydania: 2014.

Wydawca: Galeria Literacka przy GSW BWA w Olkuszu.

W Bibliotece Galerii Literackiej przy GSW BWA w Olkuszu ukazał się właśnie piąty tom wierszy Piotra Maura zatytułowany “Po papierosy i z powrotem”. Redaktorem książki jest Roman Honet. Książka ma 78 stron i zawiera 67 wierszy tego znakomitego poety.

20


21Autor:
Paweł Podlipniak

Tytuł: MADAFAKAFARES.

Gatunek: Poezja

Wydawca: GSW BWA Olkusz / PAN TU NIE STAŁ

Data wydania: 2014

 

 

22

Blog Pawła Podlipniaka

fragment z tomiku

 

 

 

 

 

 


 

19

Autor:
Bartosz Konstrat

Tytuł: dzika kość. Encyklopedia utraconych szans.

Miejsce i data wydania: Olkusz 2013

 

 

W serii Biblioteka Galerii Literackiej przy GSW BWA, dzięki Starostwu Powiatowemu w Olkuszu ukazała się książka laureata I nagrody w IX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia – Olkusz 2013. Redaktorem tomu jest Marek Krystian Emanuel Baczewski. Ze względu na długość frazy wierszy Konstrata książka ukazała się w większym, niż dotąd, formacie, czyli w A5.

Tomik „Dzika kość. Encyklopedia utraconych szans” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
Szczegóły:
Nominacja w kategorii Książka Roku – Bartosz Konstrat

Bartosz Konstrat

ur. 1977, z wykształcenia menedżer i animator kultury, politolog oraz tłumacz. Autor trzech tomów wierszy (“thanatos jeans”, “traktaty konstrata” oraz “samochody i krew”) oraz sztuki teatralnej “Powietrze”. Opowieść o kraju i planecie (premiera w Teatrze Druga Strefa w Warszawie). Obecnie pracuje jako tłumacz audiowizualny.


2Autor:
Łukasz Jarosz

Tytuł: Spoza

Miejsce i data wydania: Olkusz 2013

Łukasz Jarosz – ur. w 1978. Poeta, muzyk. Perkusista, wokalista i autor tekstów grup: Lesers Bend, Chaotic Splutter, Panoptikum, Katil Ferman, Mgłowce, Zziajani Porywacze Makowców. Autor sześciu tomów poetyckich: Soma (2006), Biały tydzień (2007), Mimikra (2010), Spoza (2011), Wolny ogień (2011), Pełna krew (2012). Laureat wielu konkursów poetyckich, m.in. im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, im. Rafała Wojaczka, im. Rainera Marii Rilkego, im. Wisławy Szymborskiej (2013). Jego debiutancka książka poetycka Soma została wyróżniona I nagrodą w Konkursie Młodych Twórców im. Witolda Gombrowicza zorganizowanym przez Fundację Kultury oraz otrzymała nagrodę Złoty Środek Poezji za najlepszy poetycki debiut książkowy (2007). Jego wiersze tłumaczone były na język chorwacki i włoski. Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Gazecie Wyborczej i Twórczości. Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem.

Dzięki Powiatowi Olkuskiemu w serii: “Biblioteka Galerii Literackiej przy GSW BWA w Olkuszu” ukazało się II wydanie tomu wierszy zatytułowanego “Spoza” Łukasza Jarosza. Książka została poszerzona o osiem wcześniej niepublikowanych wierszy.

Spoza Jarosza po raz drugi

http://lukaszjarosz.com/

Niespotykanie spokojny człowiek

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej przyznana


18Autor: Janusz Radwański

Tytuł: Chałwa zwyciężonym

Miejsce i data wydania: Olkusz 2013

 

JANUSZ RADWAŃSKI – urodził się w 1984 roku w Kielcach. Mieszka w Kolbuszowej Górnej, zajmuje się pasterstwem i dziennikarstwem lokalnym. Tata Hani, Franka i Łucji. Jest współtwórcą audycji Wszystko jest folkiem w radiu Studnia i basistą grupy Hadra.

Chałwa zwyciężonym

Chałwa zwyciężonym, lizaki ostatnim. Po koncercie
zespołu pięści i tańca schodzimy do szatni,
zdejmujemy z haczyków wymęczone ciała.
Jeśli wstydzisz się jego drżenia, to znaczy,
że działa wokół ciebie kancelaria rzeszy
spraw nieistotnych, królestwa tego świata.
Kulawy kruczek siedzi, sumiennie płata
figle na plastry, na miazgę ściera żarty.
Bierze się serio jak wodę w płuca
to, co niewarte rybiego śpiewu, własne wygrane.
Powiedz, z czym przegrywasz, a tym cię zmierzę.
Tyle twojego, ile za dobrą monetę bierzesz
bez pytania o cenę. Im mniej ciebie,
tym trudniejszym jesteś celem.
Dzieci, drobne ptaki, kruchy sojusz bratni.
Chałwa zwyciężonym, lizaki ostatnim.

źródło: http://archiwum6.kwartalnik.eu
recenzja

Na okładce znalazł się obraz Beaty Ewy Białeckiej pt. “Pieśni Niewinności” z 2005 r., który znajduje się w zbiorach GSW BWA w Olkuszu.


3Autor:
Jarosław Nowosad

Tytuł: Czarny Chevrolet

Miejsce i data wydania: Olkusz 2013

 

 

Miło nam donieść, że staraniem Galerii Literackiej przy GSW BWA w Olkuszu ukazał się tom opowiadań Jarosława Nowosada zatytułowany “Czarny Chevrolet. Opowiadania amerykańskie”. Książkę wsparło też Starostwo Powiatowe w Olkuszu. Jarosław Nowosad jest olkuszaninem, absolwentem I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego i polonistyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest znany głownie jako poeta (tomiki: “Mogę być” i “Nic nie płynie”, oba ukazały się w serii Biblioteka Galerii Literackiej przy BWA), ale pisze także teksty piosenek (wykonywane np. przez ŻYWIOŁY), prozę, eseje i recenzje. Drukował m.in. we: „Frazie”, „Opcjach”, „Studium”, „Śląsku”, „Lampie” i „Czasie Kultury”. Członek redakcji „Kwartalnika Powiatu Olkuskiego”. Kilka opowiadań z tomu “Czarny chevrolet” drukował lubelski “Akcent”. Jarosław Nowosad jest miłośnikiem muzyki psychodelicznej i znawcą kina, zagorzałym wielbicielem Jamesa Bonda i Star Treka (o filmach tych kultowych seriali pisywał eseje publikowane w fachowej literaturze). Jeszcze w marcu w BWA Olkusz odbędzie się spotkanie z pisarzem.

Od autora:

“Ameryka lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych to bardziej mit niż czas i miejsce, dokąd mógłby nas przenieść odpowiedni wehikuł/ kiedy zostanie już wynaleziony/. Jednak nie zapominajmy, że kulturę kształtują głównie mity. Swą żywotność potwierdzają co jakiś czas, powracając w muzyce, kinie czy modzie.
Pojazd, którym odbyłem swoją podróż, nie miał silnika ani kół. Składał się z podążającej w górę strzałki szybkościomierza, muzyki w radioodtwarzaczu i słów wystukiwanych na klawiaturze”.

recenzja książki “Czarny Chevrolet”
O książce, w której wszystko gra
Czarnym chevroletem podróż w czasie


9Autor: Natalia Zalesińska

Tytuł: Połączenia

Miejsce i data wydania: Olkusz 2013

Redakcja: Łukasz Jarosz, na okładce fragment obrazu Tadeusza Błońskiego „Zapis

Tomik jest nagrodą w VII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Im. Kazimierza Ratonia Olkusz 2011.
„Mocne akcenty w delikatnych odsłonach, świetne konstrukcje, stylistyczne i osobisty klimat” – napisał o wierszach tomu Ryszard Będkowski.

Urodziła się w 1962r. w Katowicach. Mieszka w rodzinnym mieście. Z zawodu jest informatykiem. Laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich między innymi: „Miłość niejedno ma imię”, „Sprostać wierszem”, „Krajobrazy słowa”, „Struna Orficka”, „Kobieta”, „Tyskie Lato Poetyckie”, „Jesień Poetycka”, „Złoty Syfon”, im. J .Śpiewaka, im. K. K. Baczyńskiego. Zadebiutowała tomikiem poetyckim pt. „rzeczy delikatne”, którego publikacja była nagrodą główną w II Edycji Konkursu Poetyckiego im. W. Iwaniuka za zestaw wierszy – Siedliszcze 2009r. Autorka publikowała swoje wiersze na portalach poetyckich oraz w antologiach pokonkursowych. Jest po debiucie w prasie m.in.: w Informatorze kulturalnym Chorzów, w Czasopiśmie Artystycznym Nestor, Toposie i Ogólnopolskim Pismo Artystyczno-Naukowym „ZNAJ”. Jej teksty prezentowane były na antenie Polskiego Radia. Brała udział w „Porze Poezji” w Katowicach ( marzec 2009r). i Porcie Chorzów (listopad 2010r). Związana ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalno-Literackich „Metasfora” w Katowicach.

Za drzewami cienie, głosy czyli na temat Połączeń Natalii Zalesińskiej
A koniec nie będzie kotarą, tylko światłem – o Połączeniach Natalii Zalesińskiej
Połączenia – Natalia Zalesińska
Natalia Zalesińska – poezja


literacka1

Autor: Jarosław Nowosad
Tytuł: nic nie płynie
Miejsce i data wydania: Olkusz 2011

Jarosław Nowosad (rocznik: 1970) – autor wierszy, prozy, recenzji i esejów publikowanych m.in. w “Opcjach”, “Śląsku”, “Lampie”, “Akcencie”, i “Frazie”. Debiut poetycki – “Czas Kultury”, 1993; prozatorski – “Studium”, 1997. 2006 – zbiorek wierszy pt. “Mogę być”. Niniejsza książka jest jego drugim tomikiem.


17

Autor: Łukasz Jarosz
Tytuł: SPOZA (wiersze 1999 – 2010)
Miejsce i data wydania: Olkusz 2011

 

 

 

 

 

Łukasz Jarosz – ur. w 1978 r. , poeta, muzyk. Wokalista, perkusista i autor tekstów grup Lesers Bend (www.lesersbend.com), Chaotic Splutter (www.chaoticsplutter.com), Panoptikum, Katil Ferman, Zziajani Porywacze Makowców, Mgłowce.

“To wszystko dzieje się naprawdę” o jednym wierszu Łukasza Jarosza, z tomu “Spoza”
Więcej o autorze


4Autor: Natalia Zalesińska
Tytuł: Połączenia
Miejsce i data wydania: Olkusz 2012

Redakcja: Autor: Marta Jurkowska
Tytuł: Poza ramy
Miejsce i data wydania: Olkusz 2011”

 

 

 

Marta Jurkowska i tomik “Poza ramy” w BWA Olkusz
Poza ramy z Martą Jurkowską
Więcej o książce
Marta Jurkowska
Dobre recenzje


Autor: Teresa Radziewicz7

Tytuł: Samosiejki

Miejsce i data wydania: Olkusz 2011

Redakcja: Tadeusz Dąbrowski

 

 

 

“Samosiejki to poetycki dyskurs o czasie i metamorfozach. Mimo nieuchronności śmierci, jest to rozprawa optymistyczna”.
Janusz Taranienko

Teresa Radziewicz, poetka. Za debiutancki tom wierszy “Lewa strona” otrzymała Literacką Nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku im. W. Kazaneckiego za najlepszą książkę 2009 r. twórcy związanego z Podlasiem. Na początku 2011 r. ukazał się drugi tom poezji “Sonia zmienia imię”, a w listopadzie trzeci, “Samosiejki” – główna nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. K. Ratonia w Olkuszu. Jest laureatką konkursów literackich, publikowała min. w Studium, Tyglu Kultury, Arteriach, Migotaniach, przejaśnieniach,Pro Arte, Notatniku Satyrycznym, Frazie, Toposie. Autorka mieszka na Podlasiu.

Jarosław Nowosad – Lista cudów – recenzja tomu “Samosiejki” Teresy Radziewicz
Twórczość Teresy Radziewicz w Nieszufladzie


15Autor: Wojciech Skoczek

Tytuł: Tropiąc centaury
Miejsce i data wydania: Olkusz 2010

Wojciech Skoczek
Rocznik 1981. Urodzony w Krakowie dorastał w Olkuszu, studiował archeologię śródziemnomorską (specjalizacja: starożytny Egipt i Bliski Wschód) na UJ w Krakowie. Mieszka w Warszawie.
Publikował w prasie literackiej (czasopismo ZNAJ) i internecie (m.in. Avatarae, Arena Horroru, Cegła, Fabrica Librorum).
Przełożył wiersz (“Trzy trójkąty”) palestyńskiego poety Yousefa Sh`hadeha do tomiku “Moje serce potrafi, wiersze i obrazki świata arabskiego”.
Tomik “Tropiąc centaury” jest jego debiutem książkowym.


8Autor: Arkadiusz Stosur
Tytuł: Przejścia podziemne
Miejsce i data wydania: Olkusz 2010
Redakcja i korekta: Roman Honet

 

 

 

 

 

“Tom Przejścia podziemne to poemat o śnieniu, w którym świat traci na ostrości. Wiersze układają się w wędrówkę od snu do snu. Mamy tu do czynienia z poezją oniryczną w każdym calu. Typ poetyki, jaki stosuje Stosur, bliższy jest Karpowiczowi niż katastrofistom z Gajcym i Baczyńskim na czele. Bohater tych wierszy nie utknął jednak w śnie na „amen”, pojawia się też na jawie. Oba światy się przenikają. W pewnym momencie już nie wiemy, czy podmiot domyślny śpi, czy obudził się i tylko wspomina sen, próbuje go sobie przypomnieć, zrekonstruować”.
Olgerd Dziechciarz

Arkadiusz Stosur jest młodym sądeckim literatem. Pisze wiersze, poematy, prozę poetycką, opowiadania, eseje, piosenki, formy teatralne i kabaretowe, fraszki i aforyzmy. To laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Drukował swoje utwory w ogólnopolskich pismach – „Akant”, „Fragile”, „Kozirynek”, „Nowa Okolica Poetów”, „Fraza”, „Wyspa”, „Topos”, „Odra” oraz internetowym „PKPzin”, a także w nowosądeckich – „Naszym Beskidzie”, „Sądeczaninie”, „Przeglądzie Olkuskim” i „Almanachu Muszyny”. W listopadzie 2010 roku wydał debiutancki tomik poetycki „Przejścia podziemne”, w maju 2011 wyszła jego druga książka poetycka „Jeszcze jedna bajka”. Arkadiusz Stosur jest też autorem sztuki dramaturgicznej „wibracje/instalacje/deformacje” (2012).


Autor: Izabela Kawczyńska5

Tytuł: Largo
Miejsce i data wydania: Olkusz 2009

“Wiersze Laureatki I Nagrody IV Ogólnopolskiego Konkursu im. Kazimierza Ratonia 2008. Intymność i uniwersalność, skrępowanie i rozmach, pulsowanie dychotomii. Cierpliwe rozwarstwianie i intensywne scalanie. Dawno takiej książki nie było. Nie pamiętam aż takiej gęstości”.
Karol Maliszewski

O książce
Izabela Kawczyńska – sylwetka poetki (wywiad)
Izabela Kawczyńska: Galeria Literacka przy MBWA/Biblioteka “Frazy”, Olkusz 2009


Autor: Roman Wysogląd10

Tytuł: Na granicy do niczego (wiersze z lat 1969-2007)
Miejsce i data wydania: Olkusz 2008

Posłowie: Olgerd Dziechciarz
Obraz na okładce : „Król” Adama Marczukiewicza
Wydawnictwo: Fraza

 

 

 

Wybór wierszy pisarza od trzydziestu lat mieszkającego w Szwecji, autora znakomitych opowiadań (m.in. tomu Przekrętka, uhonorowanego Nagrodą im. Andrzeja Bursy). Skondensowane, powściągliwe emocjonalnie, okraszone czarnym humorem, prawdziwie męskie liryki ukazują egzystencję odartą ze złudzeń, odsłaniają smutek przemijania, zawierają refleksje o terapeutycznych, umacniających w istnieniu mocach sztuki, gdyż, jak głosi tytuł jednego z utworów, „Jeśli nie wiesz, co zrobić, napisz wiersz, krótki, treściwy, nie za bardzo aluzyjny”. I taka właśnie jest poezja Romana Wysogląda.

Roman Wysogląd -ur. w 1949 w Krakowie. Prozaik i poeta. Zadebiutował w 1970. Współzałożyciel Grupy Poetyckiej 848. Opublikowął tomy opowiadań: “X” (1985), “Dzieci niespecjalnej troski” (1989) i “Nie ma w nas ciepła”, powieści “Moskwa za trzy dni” (1985) i “Codziennie i przez cały czas” (1989), czarny kryminał ” Obudzony o zmierzchu” (1988). Uhonorowany nagrodami: im. Andrzeja Bursy oraz im. Natalii Cal (obie w 1986) za najlepszy tom opowiadań w kraju (“Przekrętka”).

“Odkrywanie Romana Wysogląda” Olgerd Dziechciarz


6Autor: Krystyna Myszkiewicz

Tytuł: Na pstryk i zew
Miejsce i data wydania: Olkusz 2008

Krystyna Myszkiewicz ( ur. 1977) – poetka. Wydała “Gniazdo na odludziu”, “Klaustropolis” (płyta poetycko-jazzowa, marzec 2007, pismo literackie Portret), Na pstryk i zew (jako I Nagrodę w Konkursie im. Ratonia, Wyd. Galeria MBWA Olkusz 2008), która to książka była nominowana do Nagrody Cogito w roku 2009. Laureatka kilkudziesięciu konkursów poetyckich. Współautorka kilkunastu antologii. Publikowała m.in. w Cegle, Bregart, Akancie, Obrzeżach, Nowej Okolicy Poetów, Odrze, Arkadii, Portrecie, Opcjach, Zeszytach Poetyckich.

“Czytamy w jednym z wierszy tego tomu, “Usta niczego nie dają wprost”. Owo dawanie nie wprost wydaje mi się bardzo skrupulatnie przemyślaną strategią poetycką Krystyny Myszkiewicz (laureatki I Nagrody III edycji Konkursu Poetyckiego im. K. Ratonia). Można by rzec, że w domu języka tej poetki panuje permanentny remont. A może nawet nieustanne wypłukiwanie kruszców, ciągłe drążenie nowych korytarzy i sztolni. W tym brawurowym przedsięwzięciu nie ma jednak fałszywych tropów”.
Marek K. E. Baczewski.

O książce Krystyny Myszkiewicz “Na pstryk i zew”

Wiersze i proza Krystyny Myszkiewicz


Autor: Jarek Spuła16

Tytuł: czysty chłód
Miejsce i data wydania: Olkusz 2007

 

 

 

 

 

Jarek Spuła – ur. 8 sierpnia 1976 roku. Pochodzi z Bukowna k. Olkusza. Skończył Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu k. Bochni jako sztukator. Studiował kulturoznastwo – filmoznastwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz projektowanie graficzne w Akademii Stuk Pięknych w Katowicach. Prowadzi dziennik , z którego notatek powstają niekiedy wiersze.

“Spokojne, uważne wiersze mówiące o głęboko osobistej strefie. Tu ważne jest każde słowo, kolor, dźwięk. Z prawie każdego wersu przeziera swoista spostrzegawczość i wrażliwość”. Łukasz Jarosz

Łukasz Jarosz “Spuła”

Wywiad z Jarosławem Spułą, str 20 -22


12Autor: Jarosław Nowosad

Tytuł: Mogę być
Miejsce i data wydania: Olkusz 2006

 

 

 

 

 

Jarosław Nowosad jest autorem wierszy, prozy, recenzji i esejów publikowanych m.in. w “Opcjach”, “Śląsku”, “Lampie”, “Akcencie” czy “Frazie”. Debiut poetycki – “Czas Kultury”, 1993; prozatorski – “Studium”, 1997.


Autor: Andrzej Trzeciak13

Tytuł: Niebo wspina się najwyżej (wybór wierszy z lat 1964 – 81)

Miejsce i data wydania: Olkusz 2006

 

 

 

 

“Niebo wspina sie najwyżej” to pierwszy tomik z wierszami Andrzeja Trzeciaka. Poeta nigdy nie opublikował swoich utworów. Wpłynęła na to jego działalność opozycyjna w czasach PRL-u. Olkusz go nie docenił. W końcu pochodzący z Warszawy artysta wyjechał z Olkusza pod Warszawę. Przebywał w Konstancinie pomagając obłożnie chorym w szpitalu. Nagle dostał zawału. Umarł w 1997 r. – Sam był obłożnie chory: na serce i samotność. Był serdecznym przyjacielem, wiernym i szczerym. Był bezpośredni, jednak szanował ludzi – tak mówił o Trzeciaku Marian Odrobiński, (…) podczas pierwszych “Zaduszek Poetyckich” w Galerii MBWA. (…) Tomik, który zawiera wybór wierszy z lat 1964-1981, to pokłosie tamtego spotkania.

Tomik został wydany w ramach serii “Biblioteka Galerii Literackiej MBWA Olkusz”, przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. To już trzeci zbiór poezji w tej serii. Wcześniej Galeria wydała “Rok sroki” Macieja Sowy, który wygrał organizowany przez BWA konkurs poetycki im. K. Ratonia, a także zbiór “Mogę być””olkuszanina – Jarosława Nowosada.

Źródło: Przegląd Olkuski


Autor: Jerzy Roś14

Tytuł: Miasto zaklęte
Miejsce i data wydania: Olkusz 2006

 

 

 

 

 

Jerzy Roś
20.03.2001 uzyskał odznakę Zasłużony Działacz Kultury przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP na wniosek Stowarzyszenia Europejskiego PONS GAULI. Jest archeologiem, byłym działaczem kulturalnym Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Krakowie, byłym kierownikiem Oddziału PTTK im. A. Janowskiego w Olkuszu. Interesuje się m.in. historią Niemców na Ziemi Olkuskiej. Jest autorem pracy książkowej na ten temat oraz wielu artykułów i audycji radiowych. Zasłużył się na rzecz promocji Olkuskiej Małej Ojczyzny działając aktywnie w Stowarzyszeniu Kulturalnym BASZTA-BRAMA.

Tekst z rewersu książki:
“Olaf i buty Gintera” pokazuje niemożność zrozumienia wojennych przeżyć z późniejszej perspektywy, której umyka istota ówczesnego doświadczenia jego odczłowieczający sens. Oszczędność środków jakimi pokazano właściwe dla czasu wojny odarcie z ludzkiej wrażliwości, czyni z prozy Jerzego Rosia tekst bardziej poruszający i przerażający niż wszystkie horrory razem wzięte.

Agnieszka Dębska, “Dzieje Pewnej klęski”, Czas Fantastyki 1/2006


Autor: Maciej Sawa11

Tytuł: Rok $ roki
Miejsce i data wydania: Olkusz 2006
Obraz na okładce autorstwa Stanisława Stacha

 

 

 

 

 

“[…] “normalność” zdaje się być “wielorakim asumptem” twórczości Sawy, wessania twórcy przez żywioł życia, jego rozdrabniania się na prozaiczne cząstki codzienności, turpistycznych rekwizytów tworzenia, metafizyki i eschatologii, które wyzierają zza nękających człowieka pytań.”
Ryszard Mścisz, “Fraza” 2006, nr 4 – 2007, nr 1

więcej o tomiku