XV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia rozstrzygnięty. W sobotę w BWA w Olkuszu odbył się finał konkursu.

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkusza 14 grudnia odbył się finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia, Olkusz 2019.
Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia pierwszy raz odbył się w 2005 roku. Od drugiej edycji w organizacji konkursu pomaga Stowarzyszenie FRAZA z Rzeszowa, wydawca kwartalnika o tej samej nazwie. Patronem medialnym konkursu jest Kwartalnik literacko-artystyczny „AFRONT”.
W sobotę w BWA pojawiła się liczna grupa poetów i wielbicieli poezji z całej Polski; mion ma było gościć prezydenta Zawiercia Łukasza Konarskiego. Olkuski samorząd reprezentował radny miejski Arkadiusz Królewicz.
Finał zaczął się z lekkim opóźnieniem, bo ok. 15.20. Tradycyjnie na początku przypomniano sylwetkę patrona konkursu Kazimierza Ratonia: głos zabrał niezawodny Bogdan Dworak, pisarz i publicysta, który znał poetę osobiście i opowiada o nim od I edycji konkursu. Po Dworaku dr Magdalena Boczkowska, literaturoznawca, autorka biografii Kazimierza Ratoniu, a także redaktorka tomu „Dzienników” zawierających wspomnienia, notatki oraz artykuły prasowe poety, która – jeśli chodzi o bytność podczas finałów Ratonia, ma nieco tylko krótszy staż od Dworaka, bo odwiedza nas od mniej więcej 10 lat. .
Po nich odbyło się spotkanie z cyklu „Seryjni Poeci”, z autorami książek poetyckich wydanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Gośćmi finału byli Maciej Melecki (Bezgrunt), Maciej Robert (Superorganizm) i Rafał Skonieczny (Duża muzyka).
Kolejnym tradycyjnym elementem finału jest prezentacja tomu wierszy laureata poprzedniej edycji konkursu; w tym roku wystąpiła Monika Brągiel, laureatka pierwszej nagrody w XIV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia, która przeczytała kilka wierszy z tomu „Wały szkwałowe”, wydanego w cyklu Biblioteka Galerii Literackiej przy BWA w Olkuszu i Biblioteka „Frazy”.
Po młodej krakowskiej poetce próbkę własnej twórczości zaprezentowali jurorzy XV OKP im. Ratonia, czyli Jacek Podsiadło (czytał niepublikowane jeszcze wiersze) i Jakub Kornhauser (teksty z ostatniej książki). Następnie profesor Magdalena Rabizo-Birek powiedziała kilka słów o zestawach wierszy, jakie napłynęły na tegoroczny konkurs.
Wreszcie przyszedł czas na rozdanie nagród w XV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Kazimierza Ratonia. Nagrodzeni, wyróżnieni i nominowani, którzy byli obecni na sali, przeczytali wybrane przez siebie wiersze.
Wyniki:
Nagrody:
I miejsce. Godło: „Dar języków i przejęzyczeń” Piotr Piątek
II m. Godło: „Oberwanka” Mateusz Andała
III m. Godło: „Chór Zastępów Aleksandrowa” Katarzyna Fabisiewicz

Wyróżnienia (równorzędne):
Godło: „Bengoro” Katarzyna Klakla-Jaczyńska
Godło: „Brat” Mateusz Czarnecki
Godło: „Czarna Madonna z odzysku” Sylwia Jaworska

Nominowani
Godło: „pod białym parasolem” Krzysztof Bojko
Godło: „biały diabeł” Łukasz Pawłowski
Godło: „czy myślator wyłączony?” Rafał Baron
Godło: „00110001” Witold Szwedkowski
Godło: „Ba-Dop-Bop” Ida Sieciechowicz

Około 18.00 oficjalnie zakończyliśmy tegoroczny finał. Wszyscy życzyli sobie zobaczenia się w tym samym miejscu za rok, na kolejnym finale konkursu. Oby tak się stało.
Mecenasami konkursu są: Starosta Olkuski, Burmistrz Olkusza, wydawnictwo Oficyna 21, Stowarzyszenie FRAZA, Fundacja Kultury AFRONT.  (Fot. Agnieszka Zub).