Galeria BWA w Olkuszu serdecznie zaprasza na XIX Olkuskie Zaduszki Jazzowe. Termin: 7-8-9 listopada, godz. 18.00. Bilety wstępu w cenie: zwykły 15 zł, ulgowy 10 zł.

Galeria BWA w Olkuszu zaprasza na XIX Olkuskie Zaduszki Jazzowe, które odbędą się 7, 8, 9 listopada, każdorazowo o godz. 18.00
I tak 7 listopada wystąpi zespół KALI-FONIA (muzyka Piotr Kalicki). Projekt muzyczny, na który składają się utwory jazzowe utrzymane w klasycznej formie tego gatunku. Kompozycje napisane są na akustyczne trio jazzowe z elementami muzyki latynoskiej, popu i muzyki klasycznej. Program zawiera kilkanaście utworów zróżnicowanych pod względem charakteru, nastroju i ekspresji. Muzyka improwizowana na akordeonie jest ciekawym zjawiskiem muzycznym eksplorującym nowe obszary brzmieniowe w tak różnorodnej dziedzinie muzycznej jaką jest jazz. Trio tworzą Piotr Kalicki – akordeon i fortepian, Paweł Wszołek – kontrabas, Szymon Madej – perkusja.
Piotr Kalicki – pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer, muzyk o szerokich zainteresowaniach stylistycznych i instrumentalnych. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach i Studium Jazzowego “Bednarska” w Warszawie. Lider własnej formacji jazzowej Kali – Fonia grającej jazz akustyczny. Wykładowca międzynarodowych warsztatów Jazzowych oraz wykładowca fortepianu i akordeonu w Krakowskiej Szkole Jazzu. W 2019 r. otrzymał Olkuską Nagrodę Artystyczną w kategorii „dla młodego twórcy”. Od 2005 roku jest członkiem zespołu Golec uOrkiestra.

Paweł Wszołek – kontrabasista i kompozytor i kontrabasista młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Macieja Adamczaka. Aktualnie zaangażowany w wiele projektów jazzowych, oraz rozrywkowych. Laureat Bielskiej Zadymki Jazzowej z zespołem Franciszek Raczkowski Trio, laureat IV edycji Jazzowego Debiutu Fonograficznego z zespołem Apprentice , zdobywca Grand Prix na Festiwalu Jazz Juniors z zespołem Darek Dobroszczyk Trio, laureat festiwalu Azoty Jazz Contest z zespołem Apprentice.
Szymon Madej – perkusista. Absolwent wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej w Katowicach. Członek zespołów takich, jak: Aga Derlak Trio, Bartosz Dworak Quartet, Joachim Mencel Artisena Band, Soundmeck, Play&Pray. Występował na jednej scenie z takimi artystami, jak: Leszek Możdżer, Andy Middleton, Victor Mendoza, Rafael Alcala, Peter Francis, Gerald T.Smith, Colin Vassel, Joachim Mencel, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski i innymi. W swoim dorobku ma na koncie m.in. Grand Prix na Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa(2013,2014),Nagroda indywidualna, na Krokus Jazz Festival (2013), Grand Prix na Jazz Juniors (2013), Grand Prix na festiwalu Jazz nad Odrą (2015).
Drugiego dnia, 8 listopada, wystąpi zespół A HANDFUL OF ACCEPDANCE (Martin Wesely, Piotr Domagała, Andreas Schiffer, Oleg Dyyak, Florian Hupfauf).
A HANDFUL OF ACCEPDANCE. Zespół powstał z inicjatywy austriackiego gitarzysty klasycznego Martina Wesely`ego i polskiego gitarzysty jazzowego Piotra Domagały. Muzycy zaprosili do współpracy swoich przyjaciół, znakomitych instrumentalistów – Olega Dyyaka, Andreasa Schiffera i Floriana Hupfafa. Tak powstała grupa, składająca się z muzyków mających swoje korzenie w tradycjach muzycznych całej Europy – od północnej Szwecji, poprzez Polskę, Austrię, aż po słoneczne stepy Ukrainy. Powstał projekt intrygujący, pełen różnych inspiracji, jednocześnie otwarty i komunikatywny dla współczesnej publiczności.
Muzycy swobodnie mieszają konwencje jazzu, world music, muzyki współczesnej i folku. Każdy z członków zespołu dzieli się swoim światem inspiracji, technik i doświadczeń i prezentuje je z szacunkiem dla wzajemnych odmienności i punktów widzenia. Artyści tworzący zespół występowali na całym świecie, brali udział w projektach z Johnem Zornem, Patem Metheny, Tomaszem Stańko, Frankiem Londonem, Guitar4Mation, Silesian String Quartet. Ich bogate doświadczenie i szerokie horyzonty tworzą wyjątkowy koloryt projektu „a handful of accepDance”, będąc źródłem mocy i wartości wspólnej muzyki. Ten europejski projekt powstał z potrzeby przetarcia nowych dróg komunikacji, kooperacji i wzajemnej akceptacji.
Martin Wesely (AUT) – gitara klasyczna, mandolina, Piotr Domagała (PL) – gitara elektryczna, akustyczna, Andreas Schiffer (AUT) – perkusja, krotale, Oleg Dyyak (UKR/PL) – akordeon, duduk, Florian Hupfauf (AUT) – kontrabas.
Trzeciego dnia, 9 listopada, wystąpi kubańska piosenkarka i tancerka MILI MORENA z zespołem.
MILI MORENA – fenomenalna piosenkarka i tancerka. Artystka jest znana i ceniona zarówno na Kubie, jak i w Europie. Na Kubie założyła słynną formację Rueda de Casino. Śpiewała z Omarą Portuondo – znaną w Polsce z projektu Buena Vista Social Club. Aktualnie jest liderką i wokalistką grupy Mili Morena. W jej życiorysie artystycznym zapisanych jest kilkanaście światowych tras koncertowych, w tym w Niemczech, Jamajce, Meksyku, Kanadzie, Francji, Hiszpanii i na Ukrainie. Śpiewa zarówno muzykę latynoską, jak i standardy jazzowe.
Jarosław Kaganiec – ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, w klasie prof. Juliana Gembalskiego, a także mistrzowskie kursy w Lubece i Kolonii, a obecnie współpracuje z Teatrem Starym – jest znanym i cenionym jazzmanem, gra muzykę klezmerską, a także współpracuje z Andrzejem Sikorowskim (Pod Budą) i Piwnicą pod Baranami. Pochodzący z Olkusza muzyk występuje na zaduszkach w BWA od początku istnienia Galerii.
Michał Heller – absolwent Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureat wyróżnień i nagród zespołowych. Występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Festiwal Piwnicy pod Baranami, Jazz Jamboree, Jazz w Ruinach, Piest’any Jazz Festiwal (Słowacja), Bautzen Jazz Festiwal (Niemcy). Miał okazję współpracować m.in. z Januszem Muniakiem, Wojciechem Groborzem, Piotrem Baronem, Izą Zając, Pawłem Kaczmarczykiem, Dominikiem Wanią, Leszkiem Kułakowskim, Piotrem Wojtasikiem, Beatą Przybytek, Lorą Szafran, Sebastianem Bernatowiczem, Jerzym Małkiem, Piotrem Wyleżołem, Adamem Kowalewskim.
Wojciech Szwugier – kontrabasista i gitarzysta basowy. Absolwent Katedry Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał okazję występować m.in. z Edem Cherry, Januszem Muniakiem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Tomaszem Grzegorskim, Marcinem Ślusarczykiem, Jazz Band Ball Orchestra, Big Bandem Akademii Muzycznej w Krakowie i Big Bandem Kalatówki. Od kilku lat jest członkiem zespołów krakowskiego pianisty, aranżera i kompozytora Wojciecha Groborza. Współpracuje z krakowskimi teatrami Łaźnia Nowa i Variété. Jest także członkiem sekcji akompaniującej podczas odbywających się corocznie Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz Zwierzynieckich Warsztatów Wokalnych.

zaduszki